Budai Bernadett kormányszóvivő bejelentése szerint Bajnai Gordon miniszterelnök egy hét múlva megnevezi új jelöltjét a Nemzeti Fejlesztési és Gazdasági Minisztérium élére, miután az eredetileg a posztra kiszemelt Vahl Tamás visszalépett.
Nem tette hozzá, de elképzelhető, hogy ha nem sikerül megfelelő személyt találni, akkor maga Bajnai töltse be (átmenetileg) ezt a posztot.
A magyar Alkotmány nem tiltja, hogy a miniszterelnök egyúttal miniszteri pozíciót is betöltsön. Alaptörvényünk 33. cikkének (1) bekezdése ugyan úgy szól, hogy „a kormány miniszterelnökből és miniszterekből áll”, s a szöveg végig abban a szellemben fogant, hogy a miniszter és a miniszterelnök különböző személy. Ám explicit módon nem mondja ezt ki, s ami nem kifejezetten tilos, az az alkotmányjogban is szabad.
Szokatlan megoldás lenne tehát, ha Bajnai (akárcsak ideiglenesen is) maga töltené be a gazdasági miniszteri tisztséget, de nem lenne jogilag eleve kizárt. Politikailag pedig ez már csak azért sem lenne elképzelhetetlen, mert az újdonsült kormányfő a Gyurcsány-kabinetben éppen ezt a portfóliót vitte.
Ráadásul a nemzetközi gyakorlatban sem teljesen ismeretlen az a megoldás (bár nem is gyakori), hogy a kormányfő valamelyik szaktárcát is közvetlenül irányítja. Jean-Claude Juncker luxemburgi miniszterelnök erre a legismertebb példa, aki 1995 óta folyamatosan párhuzamosan tölti be a kormányfői és a pénzügyminiszteri tisztséget.
Az egyik legnagyobb pozícióhalmozónak a Bajnaihoz hasonlóan szintén üzletemberből politikussá vált Silvio Berlusconi olasz kormányfő bizonyult.
Berlusconi 2001-2006 közötti kormányfősége idején ugyanis rövidebb-hosszabb ideig három szakminisztériumot is közvetlenül irányított. 2002. január 6 és november 14 között külügyminiszterként, 2004. július 3 és 16 között gazdasági miniszterként,, 2006. március 10 és május 17 között pedig egészségügyi miniszterként is szolgált.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.