Az Európai Unió 27 tagállamában június 4-e és 7-e között tartják a választásokat. A 375 millió választójogosult között 36 millió első szavazót várnak az urnákhoz - idézi a BAMA a távirati irodát.
Az Európai Unió minden tagállama maga dönthetett arról, milyen szabályok szerint és melyik napon választja meg saját EP-képviselőit.
A magyarországi választáson tíz párt nyolc pártlistájára lehet szavazni; két-két párt közös listát állított. A szavazólapon a pártok az alábbi sorrendben szerepelnek majd: első helyen a Fidesz-KDNP közös listája, ezt követi az SZDSZ, az MCF Roma Összefogás Párt, a Magyar Kommunista Munkáspárt (Munkáspárt), az MSZP, a Jobbik Magyarországért Mozgalom, a Lehet Más a Politika és a Humanista Párt (LMP-HP) közös listája, végül az MDF.
Magyarországon más uniós tagállamok polgárai is voksolhatnak a magyar pártlistákra, ha itt állandó lakcímmel rendelkeznek; a határidőig 5.601-en jelezték e szándékukat. A külföldön tartózkodó, de magyarországi listára szavazni kívánó választópolgárok pedig a magyar külképviseleteken adhatják le szavazatukat. A határidőig 3.812-en jelentkeztek külföldi szavazásra Magyarország 95 külképviseletére; a legtöbben, 578-an Brüsszelben voksolnak majd, de sokan jelentkeztek még Londonba (450-en) is.
A magyar szavazólapon szerepel a pártok emblémája, a karika, amelynek beikszelésével a szavazat elhelyezhető, a párt bíróságon bejegyzett neve és rövidítése, valamint a 22 (vagy annál kevesebb) jelölt neve.
A szavazólapon egymás mellett szerepel a nyolc pártlista, így a 20 centi széles szavazólap 48 centiméter hosszú lesz. A boríték mérete azonban változatlan lesz, így a szavazólapot legalább háromszor kell összehajtani, hogy beleférjen. A szavazólapokat biztonsági elemekkel látják el, így azokat szabad szemmel nem látható uv-festékkel, valamint mikroírással jelölik meg.
Az Országgyűlés nem szabályozta, hogy az európai parlamenti választáson induló pártok mennyit költhetnek a kampányukra. Az EP-választási kampányhoz állami költségvetési támogatást nem kapnak a pártok, saját belátásuk szerint dönthetnek arról, mennyit költenek jelöltjeik, illetve pártjuk népszerűsítésére.
Csak az a pártlista szerezhet magyar európai parlamenti mandátumot, amelyik elérte az összes érvényesen leadott szavazat öt százalékát. A mandátumokat a leadott szavazatok arányában osztják szét a választáson listát állító pártok között.
Június 7-én az ország 11 ezer szavazókörében adhatja le voksát a mintegy 8 millió választópolgár. A szavazókörök reggel 6 és este 7 óra között lesznek nyitva, a szavazás előtti nap 0 órától kampánycsend lesz. Az előzetes tájékoztató eredményeket csak este 10 óra után kezdi közölni az Országos Választási Iroda, mert meg kell várnia, amíg minden uniós szavazókört bezárnak.
A választás lebonyolítására az Országgyűlés 4,1 milliárd forintot szán. A választással kapcsolatos információk, a jelöltek bemutatkozása és a szükséges nyomtatványok elérhetők a választási iroda internetes oldalán, a www.valasztas.hu oldalon.
A közvélemény-kutató cégekre már nem érvényes a korábbi moratórium, amely szerint a választások előtt nyolc nappal már nem ismertethették politikai felméréseik eredményeit; ma már csak a szombat 0 órától érvényes kampánycsend vonatkozik rájuk is, mint mindenki másra.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.