A nukleáris fegyverek bevetésének legvalószínűbb forgatókönyve nem állami szereplők részvételét feltételezi. Az USA egyedül képtelen rá, hogy atombiztonságot garantáljon a világban – idézi a Külkapcsolatok Tanácsa Washingtonban csütörtökön bemutatásra kerülő jelentését a Népszabadság.
Eközben elmozdulást történt az ENSZ-ben: Már Oroszország is hajlik arra, hogy szankciókat is tartalmazzon az a tervezett ENSZ BT-határozat, amely elítéli Észak-Koreát hétfői, kísérleti atombomba-robbantásáért. Az ENSZ-ben Oroszországot képviselő Vitalij Csurkin szavai elmozdulást jelentenek Moszkva álláspontjában, miután az orosz fél kedden még finomabb hangú nyilatkozatot szorgalmazott Phenjannal szemben.
Észak-Korea tegnap közölte: hadüzenetnek tekinti, hogy Dél-Korea csatlakozik a tömegpusztító fegyverek elterjedését meggátló kezdeményezéshez (PSI) - közölte szerdán a kommunista ország hadserege. Phenjan a továbbiakban nem tekinti magára nézve kötelezőnek az 1953-ban, Panmindzsonban megkötött fegyverszüneti megállapodást, miután az Egyesült Államok „beléptette dél-koreai bábjait” a kezdeményezésbe.
Tálas Péter biztonságpolitikai szakértő szerint komolyan kell venni az észak-koreai atomrobbantást, de nem szabad atomháborúval riogatni senki” – véli Tálas Péter, a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem Stratégiai és Védelmi Központjának vezetője. Mint mondta, nem szabad súlyos gazdasági szankciókkal sújtani Észak-Koreát a hétfői atomrobbantás miatt, mivel a térségben súlyos humanitárius katasztrófa alakulhat ki.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.