A problémára a közelmúltban Giorgio Napolitano köztársasági elnök is felhívta a figyelmet, Silvio Berlusconi kormánya pedig törvénymódosításokkal bővíti a rendőrség és az ügyészség mozgásterét. Például megkönynyítették a bűnözői csoportok vagyontárgyainak lefoglalását.
Ennek köszönhetően például Roberto Scarpinato államügyész 2,7 milliárd euró értékben foglalt le a Szicília szupermarketkirályaként emlegetett Giuseppe Grigoli tulajdonában lévő cégeket, épületeket és földterületeket. Az olasz központi bank a pénzmosás elleni szabályok szigorítását tervezi, mivel úgy véli, a kereskedelmi bankok figyelme lankadt e területen.
Ezek azonban csak szúnyogcsípések a becslések szerint 130 milliárd euró éves bevételű, több mint 50 százalékos haszonkulccsal dolgozó itáliai maffiaklánoknak. A három legnagyobb bűnszervezethez – a szicíliai maffiához, a nápolyi camorrához és a kontinens legnagyobb kokainforgalmazójának számító calabriai ’ndranghetához – tavaly becslések szerint 70 milliárd euró folyt be.
A maffia vezetői nem csak arra használják fel a válságot, hogy csődközelbe jutott cégek felvásárlásával tisztára mossák a pénzüket. A hitelforrások elapadásával egyre több vállalkozó szorul illegális kölcsönök felvételére. Ezekért most már akár 730 százalékos éves kamatot is elkérnek a bűnözők – állítja az SOS Impresa nevű római vállalkozói szervezet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.