Miközben tehát az országos politikában természetszerűleg a Fidesz-MSZP erőviszony és szembenállás kerül előtérbe, addig helyi szinten az együttműködés kényszere a meghatározó. Az egymástól való elzárkózás hiánya ráadásul megmutatkozik a választók szintjén is, mivel a választás adataiból az valószínűsíthető, hogy a 2006-ban még a szocialistákat támogató bázis mintegy 30 százaléka a Fidesz jelöltjét támogatta.
A pécsi polgármester-választás az előző helyi választások eredményeit figyelembe véve meglepően nagyarányú Fidesz-győzelmet hozott. Az eredmény gyakorlatilag igazolta a közvélemény-kutatásokban megjelenő Fidesz-főlényt, ami azt mutatja, hogy az országos politikai hangulat rányomta a bélyegét a helyi választásra. Az MSZP politikusait a választások elbizonytalaníthatják és felerősödhet a kormány programjának „szociális ellensúlyozására” vonatkozó szocialista törekvés, ami a kormányzati hiánycélra nézve is fenyegetést jelent.
Az eddig a kormányprogram mögé egységesen felsorakozni látszó szocialisták között látványosabbá válhat a megosztottság, ami viszont tovább ronthatja a párt esélyeit arra, hogy a kampányban megszólíthassa saját potenciális választóit. Bár már maga a kampány is sokban ártott Szili Katalin imázsának, az államfőválasztás 2005-ös kudarca utáni újabb vereség tovább rontja a politikusról kialakult képet, és ez rontja annak lehetőségét is, hogy saját pártjában újraépítse magát erős pártpolitikusként.
Az MSZP-ben elveszett az az illúzió, hogy a jobboldalt is megszólítani képes Szili Katalin a kampányban olyan „csodafegyver”lehet, akivel meg lehet állítani a szocialisták gyengülését. Az eredmények értelmezése is felerősítheti a konfliktust Szili Katalin és pártja között, ezt vetíti például előre azon korábbi nyilatkozatai, melyekben Szili előzetesen is pártjára tolta a felelősséget a vereség miatt.
A győztes Páva Zsolt szempontjából fontos kérdés, hogy másfél év alatt milyen eredményeket tud majd felmutatni, illetve az, hogy miként tud majd együttműködni a baloldali közgyűlési többséggel. Páva Zsolt elsöprő többségű győzelmével Pécs városát ugyanis fideszes polgármester és MSZP-SZDSZ közgyűlési többség irányítja. Nagykoalíciós helyzet alakult ki tehát a városban, ahogy Baranya megyében is egy évvel ezelőtt: a megyei közgyűlési többség megszűntével akkor a Fidesz és az MSZP közösen fogadta el az idei évre szóló költségvetést.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.