BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Forgatókönyvek Szilinek: a távozástól az államfői-jelölésig

A házelnök jelentős vereséget szenvedett a Pécs polgármesteri címéért folytatott csatában – még saját, 1994 óta képviselt választókörzetében is elbukott. Az MSZP legnépszerűbb arcaként politikusi pályája ezzel azonban még aligha ért véget. Szili Katalin számára a Nézőpont Intézet 5 forgatókönyvet tart elképzelhetőnek.

Miniszterelnök-jelöltség
Az MSZP – s vele együtt Szili Katalin – a következő egy évben csak rossz és rosszabb, de legalábbis kockázatos és még kockázatosabb forgatókönyvek közül választhat. Ilyen körülmények között a pécsi polgármester-választás szocialisták által kiemelt momentuma, mely szerint jelöltjük több szavazatot kapott, mint amennyi az országos népszerűségi adatok alapján várható lett volna, valóban felértékelődhet. Az MSZP-nek őszig meg kell találnia miniszterelnök-jelöltjét a következő választásra. Bár vasárnap vereséget szenvedett, pártja ismert politikusai közül továbbra is Szili Katalin rendelkezik a legmagasabb szimpátiaindexszel, így kormányfővé jelölésére továbbra is van esély. Szili párton belüli ambícióira utal, hogy máris személyesen kezdeményezte: az MSZP tartson átfogó helyzetértékelést az EP-választás után. A miniszterelnök-jelöltségért pedig aligha lesz kiélezett verseny a szocialista prominensek között - derül ki a Nézőpont Intézet elemzéséből.

 
Államfői jelölés
Szili Katalin egyszer már volt köztársasági elnök-jelölt. A 2004-es parlamenti erőviszonyokhoz képest, amikor az utolsó pillanatig kérdéses volt a szavazás végkimenetele, mostanra csak gyengültek az egységes baloldali államfő-jelölés esélyei. Ez még akkor is igaz, ha az alkotmány értelmében a Sólyom László utódjáról szóló szavazás akár a következő parlamenti választás előtt is megtartható, egy esetlegesen megválasztott szocialista jelölt pedig a baloldal egyik túlélésének biztosítéka lehetne a közbeszédben. Meglepetés volna, ha a házelnökasszony még egyszer vállalná a jelölti szerepet. Teljességgel azonban ez sem zárható ki, hiszen – ahogy arra már az esetleges miniszterelnök-jelöltség kapcsán utaltunk – a szocialista politikusok közül Szili rendelkezik a legnagyobb elfogadottsággal.  


 
Új párt létrehozása
Bár a magyar pártpalettát a rendszerváltás óta stabilitás jellemezte, ma több tényező is ennek változására utal. Olyan korábban is előfordult, hogy a politikai elit egészét kárhoztató erők jobb- és baloldalon egyaránt országos listaállításra képes kispártokat hoztak létre. Ezúttal azonban minden korábbinál nagyobb esély nyílik az MSZP, mint baloldali gyűjtőpárt felbomlására is. Azon szocialista politikusok számára, akik nevüket és egzisztenciájukat nem kívánják az MSZP várható vereségeit követő, kiszámíthatatlan jövőjéhez kötni, reális alternatívaként jöhet szóba egy új párt létrehozása. Ha egy hasonló kezdeményezés élére áll, Szili önállósodásához elsősorban a párt önkormányzati politikusai, valamint az MSZP balszárnyához sorolt, a párt Fenntartható fejlődés munkacsoportjában ma is aktív személyiségei közül toborozhatna partnereket.
 
Határon túli szakpolitikus
A 2004. december 5-ei, a határon túli magyarok kettős állampolgárságról szóló referendum előtt Szili Katalin egyedüli szocialistaként szólította fel a választókat a „lelkiismeretük szerinti” szavazásra. A házelnök máig aktív a magyar kisebbségek ügyében, és rendszeresen megfordul a határon túli közösségeknél. A téma iránt tanúsított közismert érdeklődése felvetheti annak lehetőségét, hogy a pártpolitikától visszavonulva, e szakterületen vészelje át a baloldal visszaszorulását, és itt kísérelje meg újraépíteni politikusi profilját. A forgatókönyv megvalósítható például egy újonnan létrehozandó, karitatív célú (köz)alapítvány keretében is.
 
Távozás a politikából
Szili Katalin 1994 óta mindig egyéni választókörzetből került be az országgyűlésbe. Pécs 2. számú körzetében még 2006-ban is első fordulós győzelmet tudott aratni. A vasárnapi választáson azonban jelentős, 64,9:34,03 arányú vereséget szenvedett. Ha a Fidesz országos támogatottságában nem történik jelentős változás 2010-ig, és Páva Zsolt polgármesterségének első évét elkerülik a botrányok, akkor Szili aligha tudja megőrizni egyéni képviselői mandátumát, s polgármesterjelöltként se jöhet újra szóba. Ha pedig az egyéni indulás helyett pártja országos listáján kér pozíciót magának, azt szűkebb pátriájában értékelhetik megfutamodásként. Mivel politikai hátországa bizonytalan, a profilépítés lehetőségét jelentő házelnöki megbízatása pedig jövőre lejár, Szili Katalin okkal dönthet úgy, hogy – ideiglenesen vagy végleg – búcsút mond a politikusi karriernek.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.