BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A táplálkozással kapcsolatos oktatást segíti a TEGY-program

Az idei „Tegyünk együtt a gyermekekért” programmal újabb jelentős állomásához érkezik a Danone Kft. által útjára indított Klinikai Táplálkozási Program. A kezdeményezés égisze alatt a Magyar Gyermekonkológiai Hálózat tagintézményei az elmúlt két évben megteremtették a daganatos beteg gyermekek kiegyensúlyozott klinikai táplálkozásának feltételrendszerét.

Az idén, a mintegy 2.000 daganatos kisgyermeket kezelő hálózat tagintézményei egy Oktatási Centrumot kívánnak létrehozni Bakonybélben, részben a „Tegyünk együtt a Gyermekekért” program keretében minden június 29. és augusztus 9. között eladott Könnyű és Finom termékből befolyó 1 forintokból, részben pedig pályázati forrásokból.

A centrum a gyermekonkológus szakemberek és a szülők egységes szakmai irányelvek és protokollok szerinti képzését lesz hivatott ellátni nemcsak a gyermek daganatos betegségek, de a beteg gyermekek kiegyensúlyozott klinikai táplálása terén is. Az idei „Tegyünk együtt a gyermekekért” program színfoltja az a mesejéték lesz majd, amelyet a beteg gyermekek „TEGYszer volt, hol nem volt” elnevezésű mesepályázatra beérkezett meséiből állítanak majd színpadra.

Az immár 11. éve megrendezésre kerülő „Tegyünk együtt a Gyermekekért” program keretében a Danone Kft. az elmúlt évek során - a korábbi években támogatott rehabilitáció mellett - egyre nagyobb hangsúlyt fektetett a daganatos betegségekben szenvedő gyermekek egészséges és kiegyensúlyozott klinikai táplálkozásának előmozdítására és támogatására.

A daganatos beteg gyermekek kezelésének és megfelelő táplálkozásának szoros kapcsolatát jól mutatja az a tény, hogy az aktív kezelések idején a daganatos betegségekkel küzdő gyermekek 36 százaléka súlyosan, 9 százaléka mérsékelten, 27 százalékuk pedig enyhén alultáplálttá válik. Ennek hátterében az áll, hogy a kemo vagy sugárterápiák a kicsiknél erős hányingert és fokozott anyagcserét váltanak ki, ez pedig súlyvesztéshez valamint a testtömeg és testarányok kedvezőtlen változásához vezet. Ilyenkor a gyerekek teste, sejtjei gyakorlatilag éheznek. Amíg a kezelések alatt az alultápláltság, addig a kezelések lezárultát követően az elhízás okoz problémát a gyermekeknek és orvosaiknak egyaránt. Ennek oka az, hogy a gyermekek hormonháztartása helyreáll, a szülők pedig az egészséges és mértéktartó táplálkozás helyett hajlamosak kényeztetni az addig sokat nélkülöző gyereküket. A megfelelő klinikai enterális és parenterális élelmezési programokkal a gyermekek immunfunkciói javíthatók, miközben a fertőzések aránya, a kórházban töltött napok száma, valamint a kezelések költsége és a halálozási arány csökkenthető.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.