BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Bajnai még érzi a stabil többséget - de meddig?

Az MSZP és az SZDSZ továbbra is támogatja a Bajnai-kormány válságkezelő programját, így a miniszterelnök nem mond le posztjáról, hiába követelte azt hétfőn a parlamentben az EP-választásokon fölényes győzelmet arató Fidesz és a KDNP.

„Örülök, hogy véget ért a kampány, így ismét koncentrálhatunk a munkára” – hangoztatta tegnap a Parlamentben napirend előtti felszólalásában Bajnai Gordon. A miniszterelnök nem tett eleget az MSZP számára kudarcot hozó EP-választás másnapján az ellenzék követelésének, hogy mondjon le posztjáról, s legyenek előrehozott választások.

A kormányfő megismételte, hogy amíg a kormány mögött áll a stabil parlamenti többség, annak az a feladata, hogy tegye a dolgát, és próbálja meg kivezetni az országot a nemzetközi gazdasági válságból.

Bajnai azzal is érvelt, hogy kormányzásának 54 napja után már látszanak a stabilizáció eredményei. „A Jobbik térnyerése óriási probléma, amelyben minden parlamenti pártnak meg van a felelőssége” – mondta a miniszterelnök.

„Történelmi vereség érte az MSZP-t, és az SZDSZ-t” – hangoztatta Navracsics Tibor. A Fidesz frakcióvezetője furcsállotta, hogy miközben a miniszterelnök a kormány eredményeiről beszél, nem veszi észre, hogy a mögötte álló politikai hátország vasárnap megsemmisült. Navracsics szerint nem csak gazdasági, hanem társadalmi és lelki problémák is vannak az országban, melyekért a hét éve kormányzó szocialisták a felelősek.

A Fidesz egyébként hétfőn és kedden kétnapos elnökségi ülésen elemzi az EP-választás eredményeit.

„A magyar nép vasárnap beírta az elégtelent a miniszterelnök bizonyítványába, ez azonban nem évismétlést jelent, hanem kicsapást” – szólította fel lemondásra a kormányfőt Semjén Zsolt. A KDNP frakcióvezetője kiemelte, hogy „Önök nem tudják annyira lerombolni az országot, hogy mi ne tudjuk újjáépíteni”.

„Az európai parlamenti (EP) választás 1 millió 600 ezer Fidesz-szavazója sok, de megint nem elég, hiszen a Fidesznek még  saját szavazótáborát sem sikerült meggyőznie arról, hogy ez a választás a kormányváltásról szól” – hangoztatta Lendvai Ildikó. Az MSZP elnöke arra emlékeztetett, hogy 2006-ban a Fidesznek 2 millió 200 ezer választó sem volt elég a kormányváltáshoz.

Lendvai a jobb és a baloldal felelősségét is látja a Jobbik megerősödésében, mivel vannak olyan nyitott társadalmi kérdések, amelyekre nem tudtak kielégítő választ adni, Magyarországon pedig nincs 14-15 százaléknyi neonáci.

Mesterházy Attila, az MSZP frakcióvezetője tegnap jelentette be, hogy a képviselőcsoport egyhangúlag támogatja a Bajnai-kormány programjának végrehajtását. A választás eredményeit megvitatják a július eleji pártértekezleten is.

„Egész más országban ébredtünk a mai nap, mint ami előzőleg volt Magyarország” – hangoztatta Fodor Gábor. Az SZDSZ elnöke komoly kudarcnak nevezte pártja szereplését. Fodor ezért tegnap az ügyvivői testületnek bejelentette lemondását, de a döntés az országos tanács kezében van. Egyes hírek szerint utóda Gusztos Péter lehet.
Fodor szerint azonban az egész magyar közéletnek le kell vonnia a tanulságot az európai parlamenti (EP) választásból, sem a Fidesz, sem az MSZP, sem az MDF nem mehet el szó nélkül amellett, hogy a középpárttá vált a szélsőjobb. A kudarc több éves politika eredménye. Kóka János frakcióvezető kijelentette, hogy az SZDSZ továbbra is támogatja a kormány válságkezelő intézkedéseit.

A Fidesz nem követi az utcára vonuló Jobbikot

„Az elmúlt 20 év legnagyobb politikai teljesítményét érte el a Jobbik, mert 1947 óta először fordult elő, hogy országos választáson sikert ért el egy tisztán alulról szerveződő mozgalom jelentős ellenszélben, szinte eszköztelenül” – hangoztatta vasárnap éjszaka Vona Gábor. A Jobbik elnöke úgy vélte, hogy a politikai palettán három csoport maradt. Egy szélsőséges balliberális csoport – benne csupa bukott párttal, az MSZP-vel, az SZDSZ-szel, és az MDF-fel –, egy polgári liberális tömb a Fidesszel, és a most megszületett nemzeti tábor. Vona szerint az országgyűlési választásoknak minél előbb meg kell történnie, amiért a Jobbik hajlandó az utcára is menni.

„Magyarország gondjait nem az utcán, hanem a Parlamentben kell megoldani” – reagált tegnap Vona szavaira Pelczné Gáll Ildikó, a Fidesz alelnöke.

Bokros: szűnjön meg az aknamunka

„Az volna a tisztességes, ha elhagynák az MDF-et azok, akik a párt jelenlegi irányvonalával nem értenek egyet” – hangoztatta tegnap Bokros Lajos. Az MDF EP-képviselője szerint azoknak, akiknek az az érdekük, hogy az MDF előretörését hátráltassák, nincs keresnivalójuk van a pártban. A választások után meg kell szűnnie a belső ellenzék aknamunkájának, és a tagságnak fel kell sorakoznia „a Dávid Ibolya vezette vonal” mögé.


Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.