Athén éles hangon utasította vissza ugyanis a British Museum ajánlatát, hogy a megnyitó alkalmából szívesen kölcsönadnák (!) a görögöknek az úgynevezett Elgin-szobrokat, vagyis a Parthenon belsejét díszítő fríznek a britek által a 19. században elrabolt darabjait.
Ahogy Antonisz Szamarisz görög kulturális miniszter fogalmazott, a kölcsönzési ajánlat elfogadásával Athén elismerné Nagy-Britannia tulajdonjogát az összesen 160 méteres fríz azon 75 méteres darabjára, amelyet a skót Elgin lord szerzett meg 207 év évvel ezelőtt több mint kétes körülmények között.
A 19. század elején brit követként Athénban tartózkodó Elgin lord a megszálló török hatóságoknak fizetett busás kenőpénz fejében kapta meg az engedélyt a Parthenon szabályos kifosztására – emlékeztet a Der Tagesspiegel. Miután az összesen 200 tonnát nyomó márványlapokat hajón Angliába szállította, 1817-ben 35 ezer fontért eladta a műkincset a brit államnak.
A görögök már a 19. század közepe óta igyekeznek visszaszerezni a kincseket, de britek mindmáig azzal az ürüggyel utasították el a visszaszolgáltatást, hogy Athénben nincsenek meg a megfelelő körülmények a szobrok elhelyezéséhez. A svájci-amerikai sztárépítész Bernhard Tschumi által tervezett szupermodern múzeumépület megnyitása után azonban ez az érv nehezen lesz már tartható.
Jól mutatja a görögök elkötelezettségét, hogy a fríznek kialakított teremben a hiányzó részeket pótló gipszöntvényeket szándékosan nem látták el mesterséges patinával, hogy mindenki jól lássa, hol vannak a britek által okozott foghíjak – jegyzi meg a BBC. Szamarasz egyébként szarkasztikusan még azt is kijelentette, hogy Athén szívesen kölcsönözne antik műtárgyakat a briteknek, ha a Parthenon-frízek visszaszolgáltatása után esetleg nem tudnák mivel megtölteni a British Museum kiürült termét – írják.
A várható kellemetlenségekre tekintettel egyébként a brit uralkodócsalád, Gordon Brown kormányfő is lemondta részvételét az athéni megnyitón.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.