Az országgyűlési választáson a polgárok két szavazattal rendelkeznek. Az EP-választáson az országos listára leadott szavazatot a területi listás voksnak feleltettük meg, az egyéni képviselőjelölteknél pedig figyelembe vettük a 2006-os lokális eltéréseket a listás és a személyre leadott szavazatok között.
Az így kialakult két szavazatmennyiségből pedig a mandátum-számítási szabályok pontos betartásával modelleztük, hogy néznének ki az erőviszonyok a „június 7-ei” Országgyűlésben.
A modellezés több tanulsággal járt:
1. A Fidesz-KDNP frakciószövetség megszerezhette volna „most vasárnap” egyedül is a kétharmados többséget.
2. Csak Szanyi Tibor és Tóth József szocialista képviselőknek van esélye (Budapest 19. és 20. OEVK), hogy egyéni választókörzetben mandátumot szerezzenek, amennyiben a második fordulóban az MDF támogatását is megszerzik.
3. A szocialisták elsősorban az országos és nem a területi listáról szerezhetnének mandátumokat. Budapesten például csak 6 mandátumot szerzett volna az MSZP. Így az EP-választás előtt napvilágot látott területi listák körüli belharcot nem szabad túlértékelni.
4. Az országos listán kiosztható mandátumokért – méreténél fogva – az MSZP-nek elsősorban a Jobbikkal kellene megküzdenie. A Fidesz ugyanis alig rendelkezne töredékszavazatokkal, miután az OEVK-ban és a területi listákon is fölényesen győzött volna.
5. Az MDF sikere megmutatja, hogy az országos listáról leszoruló, de helyben befolyásos szocialista politikusok érdekeltek lehetnek egy új, 5 százalékos bejutási küszöböt elérni képes párt alapításában, hiszen így a kompenzációs listáról akár ők is bekerülhetnének.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.