A kérdezettek többsége, közel háromnegyede valamilyen formában helyesli, hogy Magyarország csatlakozott az Európai Unióhoz, a csatlakozást teljes mértékben helyeslők aránya azonban alig haladja meg a válaszolók egyharmadát.
Minden tizedik kérdezett tartozik azok közé, akik egyáltalán nem helyeslik az ország csatlakozását, a kritikusok összességében a kérdezettek negyedét teszik ki.
Pártpreferencia szerint minden jelentősebb szavazóbázissal rendelkező párt szavazói között többségben vannak a csatlakozás támogatói. Az uniós tagságot helyeslők legnagyobb arányban az MSZP (87 százalék), legkevesebben a Jobbik hívei között vannak (69 százalék).
Ennél markánsabb különbséget mutat, ha azok arányát hasonlítjuk össze, akik teljes mértékben helyeslik uniós csatlakozásunkat. Ezek aránya a szocialisták szavazói körében 50, a Jobbik hívei között alig 20 százalékra tehetők. A Fidesz szavazóinak 74 százaléka helyesli uniós csatlakozásunkat, 37 százalékuk említette, hogy teljes mértékben a tagság hívének tartja magát.
A különböző szocio-demográfiai ismérvek szerint nem oszthatók meg ennyire markánsan a kérdezettek, viszont egyértelműen látszik, hogy a jövedelem és az iskolai végzettség növekedésével párhuzamosan nő a csatlakozást helyeslők aránya, lakóhely szempontjából pedig nem az egyes településtípusok, hanem főváros és vidék között látható éles választóvonal, a budapestiek között mintegy 20 százalékkal magasabb azok aránya, akik teljes mértékben helyeslik az ország uniós tagságát.
A magyarok közepesre értékelik a csatlakozás eredményeit
Lapozzon!
A kérdezettek közel harmada véli úgy, hogy az integráció kisebb-nagyobb mértékben rontott Magyarország helyzetén. A többség, a kérdezettek mintegy fele szerint a csatlakozás javított az ország helyzetén, de az optimisták túlnyomó többsége is csak kismértékű javulást érzékelt.
A vélemények megoszlása e kérdésben hasonló, mint az előző kérdés esetében: az MSZP szavazói, a magasabb jövedelműek és iskolai végzettségűek, illetve a budapestiek nagyobb arányban látják sikeresnek a csatlakozást. A kérdezettek között kis számban voltak azok, akik egyértelműen negatívan, vagy egyértelműen pozitívan ítélik meg a csatlakozás eredményeit.
Ha a válaszokat 100-as skálára vetítjük, úgy az összes megkérdezett osztályzatának pontszáma közepes (54), de egyetlen csoportban sem látunk szélsőségesen kiugró értéket (a két végletet a Jobbik szavazói és a diplomások jelentik 46, illetve 60 ponttal).
Ellentmondásos a viszonyunk az Unióhoz
A többség ugyan támogatja Magyarország integrációját, és valamivel többen vannak azok is, akik szerint a 2004 óta tartó folyamatnak inkább pozitív hatásai voltak, az eredmények mégis azt mutatják, hogy ellentmondásos a viszonyunk az Unióhoz. A felmérés nyolc konkrét területen is vizsgálta, hogy a választópolgárok miként érzékelik az uniós csatlakozás hatásait.
A kérdezettek a mezőgazdaság kapcsán a legkritikusabbak, kétharmaduk szerint a csatlakozás hátrányos helyzetbe hozta a magyar agráriumot.
Szintén többségben vannak a negatív hatást érzékelők a munkanélküliséggel, az ország gazdasági helyzetével és a hátrányos helyzetű társadalmi csoportok állapotával kapcsolatban. Csak az ország kulturális helyzetére, és a külföldi munkavállalási lehetőségekre gyakorolt uniós befolyást értékelte pozitívan a válaszolók többsége. A mezőgazdaság kapcsán 2007-ben még csak a kérdezettek 49, ma már 66 százaléka gondolja, hogy a csatlakozás negatív következményekkel járt, az ország gazdasági helyzetére gyakorolt hatás megítélésével kapcsolatban pedig 36-ról 45 százalékra nőtt a kritikusok aránya.
Jellemző az unióhoz fűződő ambivalens viszonyra, hogy még azok körében is magas a kritikusok aránya, akik egyébként úgy vélik, hogy a csatlakozás javított az ország helyzetén. Ebben a csoportban a válaszolók kétharmada szerint a csatlakozás hátrányos helyzetbe hozta a magyar mezőgazdaságot, egyharmada pedig úgy látja, társulásunk negatív hatást gyakorolt a hazai munkanélküliségre, illetve a hátrányos helyzetű csoportok helyzetére.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.