BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Bajnai nem küldi el Draskovicsot - pedig vállalhatatlan a robbantásos videó

Bajnai Gordon miniszterelnök bizalma továbbra is töretlen Draskovics Tibor igazságügyi és rendészeti miniszter iránt - közölte Szollár Domokos kormányszóvivő hetfői sajtótájékoztatóján.

A Fidesz hétfőn azt követelte, hogy Bajnai Gordon kormányfő "szabaduljon meg" Draskovics Tibor igazságügyi és rendészeti  minisztertől, aki "most már nagyon terhes a kormánynak". Balsai  István ellenzéki politikus azt mondta: a Draskovics Tibor által  pénteken nyilvánosságra hozott felvétel - amelyről a tárcavezető azt  állította, hogy politikai alapú terrorizmus előkészületeit jeleníti meg - valójában egy Bonyhádon történt korábbi bűncselekmény ügyében készült.

Szollár Domokos kérdésekre válaszolva kijelentette: a miniszterelnök bizalma továbbra is töretlen Draskovics Tibor iránt. Hozzátette: ennek ellenkezője fel sem merült - számol be a baon.hu az MTI alapján.

A szóvivő nem tudott arról, hogy a tárcavezető lemondta volna szerepléseit, és - mint mondta - erre okot sem lát.

Pedig egyre kellemtlenebb a robbantós videó ügye, még hétfőn sem mutatott olyan bizonyítékot a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI), amely azt támasztaná alá, hogy a Magyarok Nyilai nevű szervezet ellen folyó eljárásban őrizetbe vett személynek bármi köze lenne ahhoz a robbantáshoz, amelyről Draskovics Tibor rendészeti miniszter mutatta be az ominózus videofelvételt pénteken.

Draskovics a felvételt nyilvánosságra hozásakor egyértelműen összefüggésbe hozta a terrorista tevékenység gyanúja miatt folyó nyomozással. A felvétel bemutatása után az MTI pénteki tudósítása szerint kijelentette például: "ezt a bombát sajnos valódi magyar terroristák helyezték ott el, ők robbantották föl".

A Hír Tv szombaton bemutatott egy két évvel ezelőtt, Bonyhád határában készült felvételt egy detonációról, amely kísértetiesen hasonlít arra, amelyre Draskovics hivatkozott. Csakhogy a bonyhádi felvételt diákok készítették, akkor folyt is ellenük eljárás robbanóanyaggal való visszaélés miatt. A Magyar Nemzet az állítja, a "robbantás egyik résztvevője" a hétvégén megerősítette, hogy a Draskovics által nyilvánosságra hozott képsorok Bonyhádon készültek.

Ez után hívta össze a sajtótájékoztatót az NNI azt ígérve: lehetőséget teremtenek arra, hogy a robbantásos felvétel hitelességéről meggyőződjön a sajtó és a képviselők. A rendőrség hétfő délutáni tájékoztatóján azonban mindössze az derült ki, hogy az egyik gyanúsított gépén megtalálható volt ez a felvétel, arra semmilyen bizonyítékot nem mutattak, hogy az azon látható robbantás összefüggésben lenne a Magyarok Nyilai feltételezett tevékenységével.

Csécsi Soma, az NNI helyettes szóvivője hétfőn ismét megerősítette, hogy a felvételt az egyik gyanúsított gépén találták, arról hitelesített másolatot készítettek, ezt vizsgálja a rendőrségi szakértő. A szakértő azonban nem tudta megmondani, mikor és hol készült a robbanást tartalmazó felvétel, annyi bizonyos, hogy az ezt tartalmazó fájlt utoljára 2009. április 8-án mentették el. "Vagyis nem sokkal a gyanúsítottak elfogását megelőzően" - tette hozzá. A helyettes szóvivő azt mondta, hogy a bonyhádi ügyben nyomozó Tolna megyei rendőrségnél nem volt meg a korábbi robbantásról készült felvétel, így azokat az NNI sem ismerhette meg.



Szollár Domokos szerint az ügyben szét kell választani az "ocsút a búzától", a lényegest a lényegtelentől. Az elmúlt évek egyik legnagyobb sikere volt, amikor a nyomozó hatóság lebuktatott egy terrorszervezetet, jelenleg kilencen vannak előzetes  letartóztatásban. Példátlan a bűnszövetkezet és annak lebuktatása is  - hívta fel a figyelmet a szóvivő.

Ez a lényeges kérdés - szögezte le Szollár Domokos arra válaszolva, hogy a nyomozással kapcsolatos információkat illetően a Nemzeti Nyomozó Irodához vagy az Igazságügyi és Rendészeti Minisztériumhoz kell-e fordulni.

Először április 8-án fogtak el a magát Magyarok Nyilai Nemzeti Felszabadító Hadseregnek nevező szervezethez tartozó négy férfit,  mindegyiküket robbanóanyaggal visszaéléssel gyanúsítják, egyiküket ezen túl azzal is, hogy Ecsődi László szocialista országgyűlési képviselő ingatlanját akarta felrobbantani, illetve 2007-ben lövést adott le Hiller István oktatási és kulturális miniszter házára. 

A 2002-es "hídfoglalásról" elhíresült Budaházy Györgyöt június 17-én vették őrizetbe. A gyanú szerint Budaházy György utasítására hajtotta végre egyik bűntársa a Hiller István családi háza elleni lőfegyveres támadást, illetve az ő utasítására dobtak Kóka János épülő házára Molotov-koktélt 2007 decemberében.

Július 14-én újabb három embert vett őrizetbe a Budaházy-csoportból terrorcselekmény bűntette és más bűncselekmény miatt az ügyészség, ők egyebek között azzal gyanúsíthatók, hogy Kóka János SZDSZ-es politikus házára Molotov-koktélokat dobtak.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.