Ekkor tölti be ugyanis hazánk első alkalommal az unió tanácsának soros elnöki tisztségét. És általános vélemény, hogy az EU belső életét az elnöki székből lehet igazán megismerni. A diplomácia világában az uniós elnöki fél év lebonyolítása olyan nagy feladat, lehetőség és kihívás egyszerre, mint a sportban egy Európa-bajnokság megszervezése.
Sőt, voltaképpen sokkal nagyobb annál: 2011. január és június között Magyarország irányítja az EU politikai életét, összehívja és levezeti a tanács üléseit, meghatározza azok napirendjét, kialakítja a kompromisszumok tervezetét a napirenden lévő ügyekben, egyúttal pedig kifelé is képviseli az uniót.
Minderre a következő két évben mintegy húszmilliárd forintot kell fordítani a költségvetésből – véli Faller Jenő, a Külügyminisztérium szakállamtitkára. A felkészülés azonban már tavaly megkezdődött, és az idei költségvetés terhére is 3,9 milliárd forintot különítettek el, elsősorban informatikai, távközlési beruházásokra és a brüsszeli állandó magyar képviselet új (második) épületének kibérelésére.
Az ÁK2-nek is nevezett épületre azért van szükség, mert a száz fő körüli állandó képviselet létszáma ideiglenesen a kétszeresére emelkedik az elnökség időszaka alatt a megnövekedett feladatok miatt – hasonló létszámbővítést hajtottak végre a korábbi elnökségek is.
További részletek a holnapi Világgazdaságban!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.