BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

"Sürgősen meg kell feledkezni a Sólyom-afférról – Bunkóság a Fico-kabinet részéről"

Ha a magyar politikai elit és a magyar sajtó valóban segíteni kíván a szlovákiai magyaroknak, sürgősen el kell feledkeznie a Sólyom-afférról, s az indulati és látványpolitizálás helyett az olyan hosszú távra kiható tartalmi kérdésekkel kell foglalkoznia, mint a szlovákiai nyelvtörvény. Ráadásul a legmagasabb, vagyis miniszterelnöki szinten – írja a Világgazdaságban Tálas Péter biztonságpolitikai szakértő.

„A Sólyom Lászlót augusztus 21-én ért sérelemmel a Magyar Köztársaság olyan sértést kapott a szlovák féltől, ami miatt elégtételt kell kapnia. Az elégtételnek a minimumfeltétele az, hogy a szlovák fél magyarázatot ad, és megnevezi, hogy kik a felelősök, kik tévedtek” – fogalmazta meg a Köztársasági Elnöki Hivatal (KEH), így vélhetően a magyar köztársasági elnök elvárásait is Kumin Ferenc, a KEH főosztályvezetője a Magyar Televízióban. Merem remélni, hogy ugyanezt megteszi a KEH is a saját berkein belül, vagyis kideríti, ki(k) a felelős(ök) azért, hogy Sólyom László köztársasági elnöknek sikerült belesétálnia egy olyan pofonba, amelynek elcsattanása előre látható volt, s amely miatt most valamenynyiünknek pirulhat az arca.

Előre látható volt, mert ebben a történetben két dologról korábban is tudtuk, hogy konstans: egyrészt, hogy Robert Fico kormánya nyíltan magyarellenes politikát folytat (hogy ezt meggyőződésből vagy taktikai szempontból teszi-e, az itt és most érdektelen), s így kihasznál minden olyan helyzetet, amellyel kiélezheti a két ország közötti feszültséget. Másrészt, hogy a szlovák–magyar vitától (mint egyébként minden eddigi Európán belüli hasonlótól) az Európai Unió mint intézmény távol fogja tartani magát.

Ilyen körülmények között pedig – szerintem – egy felelős magyar köztársasági elnöknek szlovákiai Szent István-szobor avatáson megjelenni augusztus 20-án lehet, legfeljebb 19-én vagy 22-én, de semmiképp sem augusztus 21-én, a Varsói Szerződés 1968-as csehszlovákiai bevonulásának évfordulóján, mert ürügyül fogják felhasználni. Ha pedig a szervezők ragaszkodnak az avatás időpontjához, akkor a magyar köztársasági elnök küldjön megbízottat vagy levelet, de ne kísérelje meg a személyes megjelenést, különösen ha tudja (mert jelzik neki), hogy az nem fog menni.

Amennyiben pedig ezek után a szomszédos ország kormánya nemkívánatos személynek hirdeti ki, akkor ne csak a személyét vagy a Magyar Köztársaságot ért sértést sérelmezze (erre ugyanis tesznek Pozsonyban – lásd fent!), hanem a schengeni szerződés előírásainak Szlovákia általi megsértését. Ezt ugyanis könnyebben dekódolják Európában, és alighanem komolyabban is veszik, mint a magyar–szlovák torzsalkodást. S nyugodtan hozzáteheti azt is, hogy a lépés mellesleg ismét egy bunkóság volt a Fico-kabinet részéről.

A cikk teljes terjedelemben itt olvasható

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.