Egy ideje már tudható, hogy rendkívüli események zajlanak Szlovákiában. A magyar államfőt nem engedik be az országba, és több ezres tömeg tüntetett Dunaszerdahelyen egységesen az államnyelvtörvény ellen. Akárcsak a legkeményebb meciari években.
Teltház volt a DAC-stadionban, ahova a Magyar Koalíció Pártja hirdetett tiltakozó, de békés nagygyűlést. Felvidékieken kívül Magyarországról és Erdélyből is érkeztek a dunaszerdahelyi demonstrációra. Viszonylag nagy eltérés mutatkozott abban, ahogyan az MKP és a szlovák rendőrség becsülte az összegyűltek számát. Előbbi valószínűleg túl-, utóbbi pedig alásaccolta a jelenlévő tömeget, a középértéket mintegy 8 ezer főnél lehetett meghatározni.
Bár nem volt focimeccs, mégis lengtek a magyar nemzeti és árpádsávos lobogók, és zúgott a „Ria, ria, Hungária!” A háromórásra tervezett, de négyórásra nyúló rendezvényen egymást követték a politikai beszédek, majd a résztvevők elfogadtak egy tiltakozó nyilatkozatot, amelyben kiálltak a szlovákiai magyarság jogainak megerősítése mellett.
Szintén szép számmal, mintegy ezren jelentek meg a Civil Összefogás Fórum által a budapesti Szlovák Nagykövetség épülete előtt tartott demonstráción. A tüntetés szónokai arról beszéltek, hogy Szlovákia nyelvi cenzúrát vezetett be. Közfelkiáltással elfogadtak egy olyan tiltakozó nyilatkozatot, amelyben a nyelvtörvény eltörlését követelték a szlovák parlamenttől. A szónoklatokat 15 órakor harangszóval szakították félbe, és a szervezők közlése szerint ugyanebben az időben Brüsszelben, Argentínában, Ausztráliában, New Yorkban, Mexikóban, Ausztráliában, valamint Kishegyesen, illetve a Felvidék és Erdély több magyarlakta falvában is félreverték a harangokat a magyar nyelv megmentése érdekében.
„Nincs semmi problémám a magyarokkal, de elutasítom, hogy Révkomáromot bárki a Magyar Köztársaság járásának tekintse. Ezt egész egyszerűen nem fogom tiszteletben tartani, akár tetszik valakinek, akár nem” – szögezte le Robert Fico szlovák miniszterelnök, aki szeptember 10-én találkozik Bajnai Gordon kormányfővel a magyar-szlovák határ közelében. Ennél keményebben fogalmazott Ján Slota, a Szlovák Nemzeti Párt elnöke: szerinte a helyzet zavargásokhoz vezethet.
Orbán kiállt Sólyom mellett
A Fidesz elnöke szerint Szlovákia magatartása a magyar államfő kitiltásának ügyében méltatlan egy európai uniós tagállamhoz – derült ki Sólyom László és Orbán Viktor közötti találkozón. Az legnagyobb ellenzéki párt vezetője leszögezte: az EU értékei és a diplomáciai jog egyértelműen Magyarország és Sólyom László mellett állnak, valamint egyértelmű, hogy Szlovákia megszegte a schengeni szerződést azzal, hogy kitiltotta területéről a magyar államfőt. Közölte, a Fidesz ezért támogatja, hogy a magyar államfő vigye végig az ügy jogi rendezését a nemzetközi fórumokon.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.