A Pew Research reprezentatív kutatása szerint drasztikusan csökkent azon amerikaiaknak az aránya, akik a globális felmelegedést tudományosan igazolt, aggasztó jelenségként értékelik. A felmérés szerint a 2006-os első adatfelvétel során mért 77 százalékról 2008-ra 71, majd 2009-re 57 százalékra csökkent azon amerikaiak aránya, akik úgy vélik, egyértelmű bizonyítékok utalnak arra, hogy a Föld éghajlata melegszik.
Ezzel párhuzamosan csökkent azoknak az aránya is, akik a jelenséget az emberi tevékenységhez kapcsolják, és akik komoly problémaként értékelik a kialakult helyzetet. Míg 2006-ban és 2008-ban a megkérdezettek 47, addig idén a válaszadók 36 százaléka értett egyet azzal az állítással, hogy globális felmelegedésért az emberi tevékenység tehető felelőssé.
A helyzetet rendkívül súlyos problémaként értékelők aránya a 2006-os 43 százalékról 35 százalékra, valamelyest aggasztó problémaként értékelők száma pedig 36-ról 30 százalékra esett vissza. Érdekes módon egyébként, a tudományos érveket megkérdőjelező válaszadók harmada, kétkedésük ellenére úgy véli, az éghajlat megváltozása fontos, a politika által kezelendő probléma.
A generációs különbségeket tekintve a felnőtt, 30-49 év közötti korosztály körében csökkent a leglátványosabban az éghajlatváltozás jelenségét elfogadók aránya. Esetükben egy év alatt 19 százalékkal, a 2008-ban mért 74 százalékról 55 százalékra esett vissza azoknak az aránya, akik hisznek a felmelegedést igazoló tudományos bizonyítékokban. A 18-29 évesek körében 10 százalékos visszaesést tapasztaltak; a friss felmérés szerint a fiatalok 64 százaléka fogadja el tényként az éghajlatváltozást. Az 50 és 64 év közöttiek körében tavaly tízből még hét, idén tízből alig hat ember vélte úgy, hogy a jelenség igazolt. Végül a 65 év felettiek körében 14 százalékos csökkenés eredményeként, ma már csak minden második válaszadó látja bizonyítottnak a Föld légkörének melegedését.
A csökkenés az eltérő pártszimpátiával rendelkezők körében is egyértelműen kimutatható volt. 2006-ban a demokrata szavazók 91, az idei évben 75 százaléka vélte úgy, hogy a felmelegedés bizonyított tény. A republikánus választók körében 59 százalékról 35, a függetlenek esetében 79 százalékról 53 százalékra esett vissza az állítással egyetértők aránya.
Igény a változásra
Az általános szkepticizmus ellenére a megkérdezettek körében többen vannak a gázkibocsátást korlátozó intézkedések támogatói, mint az ellenzői. A felmérés szerint az amerikaiak fele akkor is támogatna egy, a gázkibocsátást korlátozó rendelet bevezetését, és a vállalatok a megengedettnél nagyobb kibocsátás esetén fizetésre kötelezését, ha mindez az energiaárak növekedését eredményezné. Ezzel szemben a megkérdezetteknek "csak" 39 százaléka ellenezné gázkibocsátási limitek bevezetését ilyen körülmények mellett.
Mindeközben, alig két hónappal az ENSZ koppenhágai klímakonferenciája előtt a válaszadók többsége (56%) úgy vélte, az Egyesült Államoknak együtt kell működni a világ többi országával a klímaváltozás kezelésében. A megkérdezettek 32 százaléka ugyanakkor úgy gondolja, Amerikának a saját kezelési rendszert kellene kidolgoznia.
Eltérő ügyek, eltérő gondolatok?
A kutatási eredményeket értékelő Michael Dimock, a Pew vezető munkatársa szerint a felmérésben tapasztalt csökkenés oka, hogy a közvélemény figyelme a gazdasági válság, valamint az Obama-adminisztráció által tervezett egészségügyi reform miatt elterelődött a globális felmelegedés témájáról. Más szakértők ezzel szemben a klímaváltozást tagadók erős lobbi politikai tevékenységét, valamint a tudományos felmérések gyenge kommunikációját teszik felelőssé az érdektelenségéért.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.