Feltehető tehát, hogy az országban a változás iránti szándék és a felgyülemlett türelmetlenség sem pusztán az életszínvonalról szól, hanem sokkal inkább arról, hogy a kormányzás már húsz éve alacsony hatékonysággal működik. Ha a magyarok többsége változást szeretne, akkor bizony arra a megnyugtató érzésre vágyik, hogy jól mennek a dolgok körülötte - fogalmaz a Népszavában Ágh Attila politológus.
Ez a várakozás most a csodavárás formáját ölti, amelyben a biztonság és a bizonyosság megelőzi a szabadságot, mert a társadalmi élet számos szféráját áthatja a zűrzavar és a felelőtlenség, vagyis az egyént ellenséges és kiszámíthatatlan világ veszi körül.
A közvélemény-kutatások visszatérően megerősítik azt a tényt, hogy az emberek elégedettek ugyan a demokráciával amúgy általában, de nagyon is elégedetlenek amúgy konkrétan magának a rendszernek a működésével, a demokratikus állam alacsony hatékonyságával. Populárisan felvetve a kérdést, mitől jön indulatba a magyar gyalogpolgár, attól hogy öt államtitkárral kevesebb van, mert úgymond „az állam magán kezdi”, vagy attól, hogy rendszeresen lopnak a kertjéből.
Az utóbbi milliókat érint és érdekel, az előbbi csak azt a száz embert, aki részt vett a szakmai vitákban, s közülük végül azok kerekedtek felül, akik egy vállalat módjára képzelték el az állam irányítását, pedig ez Nyugaton már a nyolcvanas években lecsengett.
Az MSZP-t még mindig megbabonázza és lebénítja a múlt árnyéka, az a félelem, hogy a fejére olvassák a régi, mindenható államhoz való kötődést. Az új jelszó az volt, hogy le kell építeni az államot, s ez a sovány és gyenge állam-ideál nagyon udvariasan szólva is gyenge kormányzati működésre vezetett, ami az utóbbi idők közüzemi botránykrónikáival kombinálva tömeges elégedetlenséget váltott ki.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.