Ezzel a sokáig favoritnak számító Veres János volt pénzügyminiszter és a jelenlegi uniós biztos Kovács László is lecsúszott a posztról.
Az MSZP elnöksége korábban öt személyt tartott alkalmasnak az uniós posztra.
Közülük egy felmérés szerint a megkérdezettek közül legtöbben Andor Lászlót, az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank igazgatóját, az MSZP holdudvarának balszárnyához tartozó közgazdászt látnák legszívesebben az EU biztosi pozícióban – derült ki a Progresszív Intézet közvélemény-kutatásából.
Andor Lászlóra a megkérdezettek 28 százaléka szavazott. Második helyen, a statisztikai hibahatáron belüli lemaradással (a megkérdezettek 25 százaléka) Kovács Lászlót, jelenlegi adóügyi biztost, volt külügyminisztert és pártelnököt jelölték meg. Kovácstól jelentősen lemaradva következett Veres János, volt pénzügyminiszter (13 százalék), majd Herczog Edit, MSZP-s európai parlamenti képviselő és Vadai Ágnes, a honvédelmi tárca államtitkára 6-6 százalékkal.
A biztosok mandátumuk lejárta után megkapják egyhavi fizetésüket a költözésük támogatására, és távozásuk után három éven át jár nekik az utolsó alapfizetésük 40-65 százaléka. Ennek mértéke a hivatalban töltött időtől függ, és adózni kell belőle. Ha az egykori biztos egy másik hivatalban állást kap, akkor csak bizonyos mértékig jogosult erre az átmeneti díjazásra. A korábbi EU-biztosok 65 éves koruktól nyugdíjra jogosultak, ennek mértéke a hivatalban töltött időtől függően a biztosi alapfizetésük körülbelül 5-70 százaléka.
Andor László
Andor 2005. óta az EBRD Magyarországot képviselő igazgatója. A Magyar Tudományos Akadémia Nemzetközi Tanulmányok Bizottságának tagja 2004-től részt vett Gyurcsány Ferenc volt miniszterelnök gazdasági tanácsadó testületének munkájában is.
Andor az MSZP háttérintézetének, a Politikatörténeti Intézetnek is munkatársa. Fulbright-ösztöndíjasként a Rutgers Egyetem vendégprofesszora is volt. Önálló tanulmányt írt a thatcherizmus örökségéről, illetve a magyarországi szociáldemokrácia 1990-2005 közötti másfél évtizedéről. Az erősen baloldali társadalmi-kulturális folyóirat, az Eszmélet főszerkesztője.
A biztosok mandátumuk lejárta után megkapják egyhavi fizetésüket a költözésük támogatására, és távozásuk után három éven át jár nekik az utolsó alapfizetésük 40-65 százaléka. Ennek mértéke a hivatalban töltött időtől függ, és adózni kell belőle. Ha az egykori biztos egy másik hivatalban állást kap, akkor csak bizonyos mértékig jogosult erre az átmeneti díjazásra. A korábbi EU-biztosok 65 éves koruktól nyugdíjra jogosultak, ennek mértéke a hivatalban töltött időtől függően a biztosi alapfizetésük körülbelül 5-70 százaléka. -->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.