"A világot sújtó válság szükségessé teszi annak a meghatározását, milyen tudásra van szükség, hogy kilábaljunk a krízisből, és a jövőben elkerüljük a hasonló válságokat" – hangsúlyozta Pálinkás József, az MTA elnöke a Tudomány Világfórumának beharangozójaként. Immár negyedszer tartanak ilyen nagyszabású tanácskozást Budapesten. A fórumot akár a tudósok és politikusok csúcstalálkozójának is lehetne nevezni, hiszen 92 országból és számos nemzetközi szervezettől érkeztek a résztvevők - több mint hétszázan. A rendezvényt a Magyar Tudományos Akadémia szervezte az UNESCO-val, valamint a Nemzetközi Tudományos Tanáccsal (ICSU) közösen. A magyar kormány is kivette részét az előkészületekből és s lebonyolításból: a többi között 250 millió forinttal támogatta azt.
A környezetvédelemmel és a klímaváltozással foglalkoznak majd az államfői panel résztvevői, akik - a rendezvény egyik fővédnöke - Sólyom László köztársasági elnök meghívására vesznek részt a világfórumon. A szombati záró plenáris ülésen pedig Bajnai Gordon miniszterelnök tart előadást. A konferencia munkája négy plenáris ülés és hét tematikus szekció keretében zajlik.
Az MTA elnöke a programmal kapcsolatban a többi között azt mondta, hogy az első plenáris ülésén áttekintik, hogy az elmúlt évtizedben hogyan változott a tudománynak a társdalomban, a gazdaságban elfoglalt helye. A cél, hogy a következő évtizedekre megfogalmazzák a tudomány jövőképét.
A rendezvény egyik érdekessége a tudományos kommunikációnak szentelt plenáris ülés, amelyen Bruce Alberts, a Science, és Philip Campbell, a Nature főszerkesztője tart előadást. A közvélemény számára is világossá kell tenni, hogy a tudomány elengedhetetlen része az életünknek. A tudományos eredmények szülte javak nélkül világunkban szinte napok alatt súlyos gondok merülnének fel – jegyezte meg Pálinkás József.
A tematikus szekciókat sorolva az MTA elnöke kiemelte a Kínai Tudományos Akadémia elnökének kérésére rendezett eseményt, amelyet Tudományos és technológiai előrelátás és innovációs politika a fenntarthatóságért címmel tartanak. Örülök, hogy Kína egy ilyen fontos eseményt éppen Magyarországon szervez, ez az egyik érdekes megjelenése a növekvő kínai tudományos aktivitásnak Európában – hangsúlyozta Pálinkás József, akinek reményei szerint a rendezvény előrelépést hoz a magyar-kínai tudományos kapcsolatokban is.
A WSF résztvevői foglalkoznak majd a tudomány, az ökoszisztémák és a fenntarthatóság összefüggéseivel, külön szekciót szentelnek a női kutatók pályaképének, valamint a fiatal kutatói utánpótlás kérdésének.
A fórum kiváló lehetőséget kínál Magyarország számára, hogy ismételten megmutassa magát a tudományos élet, az azt befolyásoló döntéshozók előtt - fogalmazott tegnap Szolár Domonkos kormányszóvivő. Hozzátette: ez is hozzájárulhat ahhoz, hogy Magyarország újabb sikereket érjen el, olyanokat, mint például az Extreme Light Infrastructure (ELI) elnevezésű szuperlézer Szegedre kerülése.
Pénzről is szó lesz
A tudomány finanszírozása is terítékre kerül: külön szekció foglalkozik a tudomány és a politikai döntéshozás közötti kapcsolatokkal, valamint a tudománydiplomáciával. Megvizsgálják, hogy napjainkban milyen szerepet tölthet be a tudomány olyan országok viszonyában, amelyek politikai kapcsolataiban feszültségek mutatkoznak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.