BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Reformer kell Bukarestbe

Elnökválasztás. A most vasárnapi elnökválasztás kimenetelén is múlhat, hogy képes lesz-e Románia szembenézni a gazdaságot egyre jobban nyomasztó gondokkal. A korrupció letörését és a túlsúlyos állami szektor átalakítását várják a leendő román elnöktől

 Az elmúlt években látványos gazdasági növekedése ellenére délkeleti szomszédunk továbbra is az EU második legszegényebb országának számít, ahol az állami szektor adja az összes állás harmadát, és a döntéshozatali pozíciók jelentős részét továbbra is az egykori kommunista elit tartja kezében, a mindent átszövő korrupció és nepotizmus segítségével. Elemzők szerint azonban kérdéses, hogy a legesélyesebbnek és egyben leginkább alkalmasnak is tartott Traian Basescu jelenlegi elnök valóban véghez tudja-e vinni az átalakításokat.

Abban az esetben egyébként, ha a november 22-i első fordulón senki nem éri el az 50 százalékot, a második, december 6-i voks lesz a döntő.
Románia gazdasági mutatói nem kecsegtetnek sok jóval. A GDP 7,1 százalékkal esett az egy évvel korábbi szinthez képest, a 2009-re kalkulált költségvetési deficit pedig 7,3 százalék, ezt az előrejelzések szerint 5,9 százalékos hiány követi jövőre. Bukarest mindeközben a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és az EU által rendelkezésre bocsátott 20 milliárd eurós készenléti hitelkeret újabb részletére vár, amelyet az októberi kormányválságot követő bizonytalanság miatt tartottak
vissza. Az elnökválasztás nagy tétjét mutatja, hogy a valutaalap a politikai helyzet „tisztázódását”, vagyis az elnökválasztás megnyugtató kimenetelét sürgette.

Az IMF és a nemzetközi hitelezők számára a kiadások lefaragása, vagyis a túlsúlyos állami szektor leépítése, illetve a nyugdíjak és közalkalmazotti fizetések csökkentése lenne az az égetően sürgős feladat, amelyet az új államfőnek, illetve az általa kinevezett új kormányfőnek végre kellene hajtani.
Kérdés persze, hogy a Transparency International legutóbbi felmérése szerint (VG, november 18., 2. o.) az EU három legkorruptabb állama közé tartozó Romániában mennyire vihető végbe az állami szektor érdemi átalakítása. Fennállhat ugyanis annak a veszélye, hogy a magas beosztású exkommunista káderek és szövetségeseik javára, illetve a kiszolgáltatott nyugdíjasok és kishivatalnokok kárára viszik véghez a külföldről követelt megszorításokat.

A reformkérdéseket mindenesetre igen óvatosan kezelik kampányaikban a legesélyesebb jelöltek. A 30 százalékos népszerűségen álló Basescu a vidék erőteljesebb támogatását, a szociális jogok védelmét, illetve 2011-től kezdődő adócsökkentési terveit tolta előtérbe. A másik nagy esélyes, a 20 és 30 százalék között mozgó baloldali (PSD) Mircea Geoana ugyan alapvetően kívánatosnak nevezte az IMF által követelt reformokat, de ellenez minden „fájdalmas” intézkedést, és inkább szociális lakásépítési programmal próbál meg szavazatokat szerezni. JK-NVzs




Kapcsolatok

A válság nem kímélte a magyar–román kereskedelmi forgalmat sem: mind a két irányban jelentős volt a visszaesés. Exportunk nem egészen húsz, míg importunk valamivel több mint 25 százalékkal zsugorodott.

Tavaly év végén az összforgalmat tekintve Románia Magyarország 9. legjelentősebb külkereskedelmi partnere volt, míg exportpiacaink rangsorában Németország után a már a második helyre lépett előre – mutat rá az ITD Hungary elemzése.

Az elmúlt év teljes román importforgalmában változatlanul a 3. helyen voltunk. A forgalom összetétele szerint exportunk több mint 74 százalékát a feldolgozott termékek, illetve a gépek, gépi berendezések adják.

A hivatalos magyar statisztikák szerint 2007-ben a Romániában megtelepedett magyar működőtőke-állomány mintegy 520 millió euróra rúgott, és szakértői becslések szerint jelenleg egymilliárd euró közelében mozog ez az érték.

Tavaly év végén az összforgalmat tekintve Románia Magyarország 9. legjelentősebb külkereskedelmi partnere volt, míg exportpiacaink rangsorában Németország után a már a második helyre lépett előre – mutat rá az ITD Hungary elemzése.

Az elmúlt év teljes román importforgalmában változatlanul a 3. helyen voltunk. A forgalom összetétele szerint exportunk több mint 74 százalékát a feldolgozott termékek, illetve a gépek, gépi berendezések adják.

A hivatalos magyar statisztikák szerint 2007-ben a Romániában megtelepedett magyar működőtőke-állomány mintegy 520 millió euróra rúgott, és szakértői becslések szerint jelenleg egymilliárd euró közelében mozog ez az érték. -->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.