A francia napilap szerint Magyarország sorsa száz éve borús. A Le Figaro az első és második világháborút, valamint a szovjet megszállást említi, mint a rossz választások példáit. Hozzáteszi: a nyolcvanas évekre a kommunista rezsim kezdte érezni a véget és megkezdte a felkészülést a változásokra, amelyek során Magyarország vált a legvidámabb barakká. A rendszerváltás ugyanakkor túl finom átmenetet jelentett ahhoz, hogy a rendszerek megfelelően átalakuljanak.
"1989 után minden túl gyorsan történt. A diktatúra alatt túléltünk, mint az állatok, a rendszerváltás után azonban nem voltunk felkészülve az úgy nevezetett szabadságra. A demokrácia alapelve a folyamatos dialógus és mi nem tudunk beszélni, ezért új hidegháborút élünk át" – nyilatkozta a lapnak Esterházy Péter.
Szederkényi Olga, az MR1 tudósítója hozzáteszi, hogy inzultusok érik a vonaton, ha meglátják, milyen lapot olvas és családok szakadnék szét a politikai megosztottság keltette hatalmas feszültség miatt. A Le Figaro aláhúzza: senki nem ünnepelte idén a rendszerváltás huszadik évfordulóját, vagy a NATO tagság tíz évét Magyarországon. Martin József, a L’Observateur korábbi szerkesztője szerint a magyarok nem érzik magukat európai polgárnak és az országban nem lehet meghatározni, mi a magyar, mert az kölcsönös vádaskodáshoz vezet.
Az elemzés hozzáteszi, hogy Magyarországon a szavazatok 30 százalékát tudhatják magáénak a szélsőjobb, 70 százalékát a jobboldal. A választások a földrengés erejével hatnak és az extrémista pártok nyíltan hirdetik, hogy az ország pénzügyi problémáit a zsidók társadalmi gondjait pedig a cigányok okozzák. A lap megfogalmazása szerint ez az antiszemitizmus már csak azért is megdöbbentő, mert Magyarország a XIX. században élte meg fénykorát, amikor a magyar arisztokrácia egy tökéletesen asszimilálódott zsidó közösségre támaszkodott a modernizáció során. Ezeknek az eliteknek a nagy része 1919-ben a kommunizmus elől menekülve elhagyta az országot, ezek a zenészek, fizikusok, építészek rendezők az Egyesült Államok dicsőségét erősítették.
A lap azzal zárja cikkét: a mai magyar jobboldalnak nincs elég bátorsága ahhoz, hogy kimondja: a modern Magyarországon a versennyel szemben az egyéni felelősség jelenti a menedéket. Azt hirdetik, hogy a nehézségeket "a mások", a zsidók, a cigányok, a külföldi tőke okozzák. "A kommunizmusban az a legrosszabb, ami utána következik – mondta Adam Michnik. Magyarországon ez szomorú valósággá vált".
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.