Mindenkit a helyén kezelünk?
A fizetés igenis számít. Amennyit keresünk, meghatározza életstílusunkat, lakhelyünket, és státuszunkat is – kezdik elemzésük bevezetését a NEF (New Economics Foundation) kutatói. A kérdés csupán az, hogy munkánk mekkora hatással van a társadalomra, és az összhangban van-e az utána kapott fizetéssel – tette fel a kérdést a brit kutatóintézet.
Értékteremtők-értékrombolók
A kereseti lehetőségek az Egyesült Királyságban – számos más országhoz, akár hazánkhoz hasonlóan is – nagyon nagy különbségeket mutatnak. A kiemelkedően gazdagok és a nagyon szegények bevételei folyamatosan távolodnak egymástól.
A NEF hat különböző, olyan tevékenységet vizsgált a magán- és közszférából a társadalmi hasznosságuk szempontjából, amelyek jól példázzák a különbségeket. A három alacsonyan fizetett munkakör a kórházi takarító, a hulladékhasznosító, valamint a bölcsődei gondozók voltak. A vizsgálat tárgyát a másik oldalról a magasabb fizetséggel rendelkezők a bankárok, a reklámcégek vezetői, és az adószakértők alkották.
A kórházi takarítók meghatározó szerepet töltenek be az egészségügyi szolgáltatások színvonalának fenntartásában. Ennek a munkakörnek az értéke általában alábecsült és alulértékelt, de a NEF számítása szerint minden megkeresett egy font után annak tízszeresét állítják elő annak társadalmi hasznossága alapján.
A bölcsődei gondozók munkája önmagában is nagyon értékes, de a társadalom szempontjából azért van jelentősége, mert megteremtik a lehetőséget a szülőknek arra, hogy a gyermeknevelés mellett munkát is vállalhassanak. Ennek tükrében érthető, hogy minden fontnyi fizetésük után 7-9,5 font értéket teremtenek.
A maguk módján a hulladékhasznosítók bírnak a legnagyobb értékteremtő képességgel: minden font után mintegy 12 font társadalmi hasznot hoznak létre. Ezt többek között az újrahasznosítással, így ennek következtében a károsanyag-kibocsátás csökkentésével teszik.
Természetesen a London pénzügyi negyedében dolgozó bankárok keresnek a legjobban az évi 500 ezer és 8 millió font közötti fizetésükkel. A kutatás szerint értékteremtő képességük azonban a legalacsonyabb: fizetésük minden egyes fontja után mintegy hét fontba kerülnek a társadalomnak. Alapjában véve a bankszektor dolgozóira jólét-növelőként tekintünk, de komoly felelősségük van a gazdasági válság kialakulásában, így a munkájuk során megkeresett összegekkel valójában szociális problémákat okoznak.
Az 50 ezer és 12 millió font között kereső reklámcégvezetők sem sokkal jobbak a NEF szerint: ők felelősek azért, hogy a fogyasztókban kielégíthetetlen vágyat keltsenek, mely költekezéshez, valamint eladósodottsághoz vezet. A számítások szerint a topfizetések minden fontja tizenegy fonttal rombolja a társadalmi értékeket.
Az adószakértők az adófizetési hajlandóságot rombolják, így minden font, amit a segítségükkel természetes-, vagy jogi személyek megtakarítanak, azt az államtól vonja el, így csökkentve a kifizethető támogatások mértékét. Hetvenötezer és 200 ezer font közötti fizetésükkel ily módon megkeresett fontonként mintegy 47 fontnyi állami forrást vonnak el.
Tévhitek pénzről és fizetésről
A kutatás megpróbál néhány brit gazdaságpolitikai tévhitet is eloszlatni. Ezek a következők:
1. A londoni banknegyed működése elengedhetetlen az Egyesült Királyság gazdasága számára
2. Az alacsonyabb fizetségű állások feljebblépési és fejlődési lehetőségeket tartogatnak.
3. A kereseti különbséget mindaddig nem számítanak, amíg segítünk a szegényeken.
4. Azért kellenek a magas fizetések, hogy a tehetségeket az ország megtarthassa.
5. A jobban fizetett munkások jobban dolgoznak.
6. A magánszektor hatékonyabb, mint a közszféra.
7. Ha megadóztatjuk a gazdagokat, azok fogják a pénzüket és elmenekülnek.
8. A gazdagok többet adakoznak a társadalomnak.
9. Az érdekes munka kielégítőbb, amiért kevesebbet is kérnek.
10. A fizetés minden esetben hatékonysággal párosul.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.