A Gömböc a XXI. század eddigi egyik legjelentősebb magyar találmánya. Feltalálói Domokos Gábor és Várkonyi Péter, a BME Építészmérnöki Kar Szilárdságtani és Tartószerkezeti Tanszékének oktatói. A Gömböc egy háromdimenziós test, melynek specialitása, hogy összesen két – egy stabil és egy instabil – egyensúlyi helyzete van. Találmányuk már nemzetközi szinten is elismert és népszerű. Az egész világ cikkez a magyar matematikai áttörésről, így nem véletlen, hogy a Gömböc került a Sanghaji Világkiállítás Magyar Pavilonjának középpontjába is. Az Expón több kisebb, működő példány mellett kiállításra kerül egy hatalmas, kétszer három méteres krómacél Gömböc forma is.
A Gömböc elkészítésének technológiája semmiképpen sem szokványos. Mivel a test egyik legfontosabb tulajdonsága homogenitása és tökéletes alakja, így elkészítésekor a legkisebb hiba is „elronthatja” a találmány lényegét. Szemléltetésül: egy 10 cm átmérőjű Gömböcnél már 0,01 milliméteres eltérés is megakadályozhatja, hogy a találmány a valóságban működjön. Ezt a magas fokú precizitást jelenleg számítógéppel vezérelt marási (CNC) technológiával érik el.
A CNC (Computer Numerical Control) egy szerszámgép, amely a vezérlést végző mikroszámítógépet is tartalmaz. A számítógépek alkalmazása lehetővé teszi az egyidejűleg több tengely mentén végzett és nem egyenes menti mozgásokat is, ez természetesen kézzel lehetetlen.
A legelső Gömböc úgynevezett Rapid Prototyping technológiával készült, amelynek lényege, hogy a kialakítandó test anyagát 16 mikron vastagságú vízszintes rétegekben teríti egymásra egy speciális nyomtató. A technológia pontossága azonban még mindig nem volt kielégítő, mivel az így készült Gömböcök közül némelyik elakadt, nem tért vissza stabil helyzetébe. Azóta áttértek a CNC technológiára és ma már többféle anyagból lehet kielégítő pontossággal, megbízhatóan Gömböcöt gyártani. A jelenleg használható anyagok között megtalálható egy speciális, alumíniumból, magnéziumból és szilíciumból készített ötvözet, a sárgaréz, a vörösréz, a rozsdamentes acél, a márvány és a plexiüveg. Jellemző a test formájának tökéletességére, hogy ha egy Gömböc megsérül, akkor olcsóbb újat gyártani, mint a sérült példányt kijavítani. Egy Gömböc gyártása a hatalmas, számítógéppel vezérelt CNC megmunkáló-központban órákig is eltart.
A Gömböc bejegyzett márka és védjegy, az ezzel kapcsolatos jogokat Domokos Gábor társasága birtokolja. Szokásos méretük 10 cm, és mindegyikük példányon szerepel a Gömböc logo. Készülnek egyedi, sorszámozott darabok is, de minden Gömböchöz egyedi azonosítóval rendelkező ismertető füzet jár.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.