Karel De Gucht úgy látja, a kibocsátást büntető karbon-adó számtalan praktikus problémát okozna és globális kereskedelmi háborúhoz vezethet. A leendő biztos aláhúzta, hogy a környezetvédelmet figyelembe kell venni az európai kereskedelmi stratégia elkészítése során. Ugyanakkor hozzátette: más megközelítést kell alkalmazni, olyan módszereket, amelyek összhangban vannak a piac követelményeivel – idézi az AFP.
Az EU most leköszönő pénzügyi biztosa szintén a francia kormány által szorgalmazott adó bevezetése ellen érvelt. Joaquin Almunia úgy nyilatkozott: ha a klímaváltozást protekcionista intézkedésekkel próbálják megakadályozni, veszíteni fognak.
Franciaország és Németország szeptemberben tett javaslatot arra, hogy a klímaváltozással kapcsolatos egyezményeket megsértő országok termékeire adót vessenek ki. Ugyanakkor az ENSZ decemberi klíma csúcstalálkozóján nem született kötelező erejű megállapodás és a karbon adó kérdéséről sem döntöttek.
Franciaország viszont lépett: A járművek üzemanyagai, a fűtőolaj, a gáz és a szén felhasználására számított karbon-adót fog tartalmazni a 2010-es francia költségvetés. Az intézkedést a francia államfő környezet- és éghajlatvédelmi szempontokkal, illetve a lakósság magatartásának megváltoztatását célzó szándékkal indokolta. Kommentátorok szerint azonban sokkal prózaibb szempontokat kell a lépés mögött keresni: a gazdasági válság nyomán megcsappantak az államháztartás bevételi, miközben növekedtek a kiadásai, ezért egyszerűen kell a pénz.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.