Ha a várakozásoknak megfelelően valóban május 6-án kerül sor a választásra, akkor az első vitát minden bizonnyal április 15-én rendezik, a másik kettőt pedig egy-egy héttel később – tudósít a Reuters. A résztvevők köre azonban nem szűkül le a valódi kormányfői esélyekkel rendelkező két jelöltre, Gordon Brown jelenlegi munkáspárti miniszterelnökre és kihívójára, a konzervatív David Cameronra. Harmadikként az átlagszavazók által kevésbé ismert Nick Clegg, a liberális demokraták vezére is szereplési lehetőséget kap.
A britek még csak most fognak megismerkedni a miniszterelnök-jelölti televíziós vita intézményével, amit a világ legtöbb más országában már régóta a kampányok egyik kiemelkedő eseményének tekintenek. Emlékezetes, hogy 1960-ban Richard Nixon gyenge szereplése az akkor még újnak számító médiumban milyen döntő befolyást gyakorolt az amerikai elnökválasztás kimenetelére, amit a képernyőn brillírozó John F. Kennedy demokrata jelölt nyert meg. Nicolas Sarkozy jelenlegi francia államfő is sokat köszönhet azonban tévés fellépése sikerének a 2007-es elnökválasztási kampány során.
A mostani brit vitákat 76 pontból álló szabálygyűjtemény igyekszik a legapróbb részletekig szabályozni. Ennek dacára aligha lehet teljesen pártsemlegesen megrendezni az eseményeket. Szakértők szerint az például minden bizonnyal Brown javára válik majd, hogy a jelöltek egy pulpitus mögött állva válaszolnak majd a kérdésekre. Cameron ugyanis az utóbbi hetekben leginkább nyakkendő nélkül és feltűrt ingujjal mutatkozott a kampányeseményeken, hogy ezzel is azt sugallja, mennyire közel áll az emberekhez.
Brown egyébként abban is reménykedik, hogy a hetenkénti parlamenti azonnali kérdések órájának köszönhetően nagyobb gyakorlata van a váratlan helyzetek kezelésében, mint Cameronnak. A konzervatív jelölt ezzel szemben arra támaszkodhat, hogy általános értékelések szerint sokkal karizmatikusabb, mint a meglehetősen színtelennek tartott jelenlegi kormányfő.
Könnyen előfordulhat azonban az is, hogy a viták legnagyobb nyertese a nevető harmadik. Nick Clegg lesz. Számára mindenképpen nagy kiugrási lehetőség, hogy együtt szerepelhet a két nagy párt vezetőjével. Elemzők szerint ezzel tovább nőhetnek a liberális demokraták esélyei arra, hogy a mérleg nyelvének szerepét tölthessék be az új parlamentben. Különösen akkor, ha (mint arra sokan tippelnek) Brown és Cameron nagyjából egyformán jön ki a vitákból.
A vitáktól azonban azt is várja a politikai osztály, hogy megnöveli a polgárok szavazókedvét, amely az elmúlt évek képviselői juttatási botrányai után rekord alacsony szinten áll.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.