Kisorsolták az áprilisi választásokon országos listát állító pártok listáinak sorrendjét az Országos Választási Bizottság (OVB) pénteki ülésén. A sorsolás értelmében a sorrend a következő: Jobbik, Fidesz-KDNP; MDF; Civil Mozgalom; MSZP; LMP.
Az országos listákat az országos listára „feláramló” töredékszavazatok kiosztásához kellett sorrendbe állítani; az országos lista sorszámának csak szavazategyenlőség esetén van jelentősége.
Az országos listáról az 5 százalékot elérő pártok töredékszavazatok alapján kaphatnak mandátumot, a töredékszavazatok két helyről származhatnak: egyrészt az egyéni választókerületekben, másrészt a területi listán „nem hasznosult” szavazatokból.
Az egyéni választókerületből ide kerülnek azok a szavazatok, amelyeket a választás első érvényes fordulójában adtak le, olyan pártjelöltre, aki nem nyerte meg az egyéni mandátumot a választókerületben. Töredékszavazat az a szavazat is, amelyet a párt a területi listáján nem tudott mandátumra váltani.
Először országosan összesítik a pártokra leadott töredékszavazatokat, majd az országos listán elérhető 58 mandátumhoz hozzáadják a területi listán be nem töltött mandátumok számát. Ezután egy táblázatban a listákra jutó töredékszavazatot osztják ki. Amennyiben a mandátum elosztásánál szavazategyenlőség alakulna ki, a szavazólap listáján előbb szereplő pártlista kapja az adott mandátumot. Ezért sorsolta ki az országos listák sorrendjét pénteken az OVB.
Az OVB megállapította a jelölő szervezetek és a független jelöltek részére járó, a választási kampányra fordítható költségvetési támogatást. Egy jelölt 48804 forint állami támogatást kap a kampányához. Az önkormányzati tárca összesen 100 millió forintot különített el, amelyet egyenlő arányban osztottak el a 2049 jelölt között.
Tegnap 11-re tagúra bővült az OVB, miután az országos lista állítása jogán a Jobbik, az LMP, a Civil Mozgalom és az MDF delegáltja is beült a testületbe.
Kiállt a főpróbát az OVI rendszere: terhelhető, működik, és a köztisztviselők tudták használni – jelentette ki tegnap Országos Választási Iroda (OVI) vezetője. Virág Rudolf közölte, hogy a tájékoztató informatikai rendszer működését, terhelhetőségét is ellenőrizték tesztadatokkal, valamint a rendszer használatát gyakoroltatták 4360 köztisztviselővel. A főpróba során problémákat is kreáltak, hogy kipróbálhassák a vészhelyzeti forgatókönyvek megoldásait is.
Az informatikai rendszer egyebek mellett a gyors (vasárnap esti) tájékoztatást szolgálja; a hivatalos, jogi eredményt azonban csak az eredeti szavazóköri jegyzőkönyvek adatai alapján állapítják meg a választási bizottságok.
Felszólították Orbánt a vitára
Közös levélben szólítja fel a listavezetők vitáján való részvételre Orbán Viktort, a Fidesz elnökét az MSZP, az MDF, a Jobbik, és az LMP. Szijjártó Péter, a Fidesz szóvivője felhívta a négy párt figyelmét arra, hogy „a magyar emberek a választás első fordulójában el fogják dönteni, hogy melyik az a két erő, ki az a két jelölt, akiknek a legnagyobb esélyük lesz programjuk megvalósítására”. Véleménye szerint a kezdeményezéséről mindaddig nem időszerű beszélni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.