Az áruforgalomról szóló, az EU által különösen fontosnak titulált fejezetet 2008-ban nyitották meg, és lezárásához Zágrábnak át kellett ültetnie a közösségi joganyag vonatkozó részeit. A fent említett három problémás fejezet közül ugyanakkor a piaci versenyről szóló lezárása érdekében a kabinetnek le kell építenie a versenyképtelen iparágak, különösen a hajógyártás támogatását.
A belföldi korrupció elleni fellépés eredményeit szintén szorosan nyomon követi Brüsszel, akárcsak a hágai Nemzetközi Bírósággal való együttműködést a délszláv konfliktusban elkövetett háborús bűncselekmények kapcsán. Bár az említett fejezetek tárgyalásánál tapasztalható késedelem miatt az Európai Bizottság „problémásnak” nevezte a 2012-es horvát csatlakozási céldátumot, Zágráb továbbra is kitart mellette.
A gazdaság szerkezeti átalakítása egyébként a kormány programjában is kiemelt szerepet kapott. Jadranka Kosor miniszterelnök a napokban mutatta be azt az intézkedési csomagot, amely többek között szól a költségvetés megreformálásáról, a közszféra karcsúsításáról, illetve az állami vagyon további privatizációjáról.
Az ország központi bankja szerdán üdvözölte a lépést, ugyanakkor minél gyorsabb és határozottabb megvalósítást sürgetett. Az intézkedéscsomag visszatérítheti Horvátországot a növekedési pályára, feltéve, hogy pontosan kidolgozzák az egyes lépéseket, és haladéktalanul meg is valósítják azokat – áll az intézet közleményében.
A jegybank szerint az adóterhek, illetve ezzel együtt az állami kiadások csökkentése az egyik legfontosabb teendő. Elemzők szerint a reformtervezet az első komolyabb jele annak, hogy a kormányzat tudomásul vette: az eddigi gazdaságpolitika nem folytatható. A válság előtt látványos növekedést produkáló horvát gazdaság tavaly 5,8 százalékos zsugorodást volt kénytelen elkönyvelni, és a legtöbb elemző, illetve a Nemzetközi Valutaalap szerint az idén is folytatódik a csökkenés, igaz, enyhébb mértékben. VG
Magyar kapcsolat
Igen dinamikusan fejlődtek a magyar–horvát gazdasági kapcsolatok az elmúlt években. A magyar árukivitel főleg élelmiszerekből, gépekből, járművekből és egyéb iparcikkekből áll. A horvátországi külföldi beruházók sorában hazánk, főként a Mol–INA ügyletnek köszönhetően, a 4. helyen áll.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.