A statisztikák szerint örvendetesen erősödik idehaza a civil szféra aktivitása, valójában azonban lényegi eltérések vannak a sikeres nyugat-európai társadalmak finanszírozási és tevékenységi gyakorlatától.
A nagy kérdés most az, milyen szerephez jutnak a civil szervezetek az Orbán Viktor meghirdette nemzeti együttműködés rendszerében – ennek a kérdésnek járt utánna a hetilap.
Civil szervezetek, meg ilyen-olyan önjelölt mozgalmak elkezdenek kalkulálni – így írta le Szijjártó Péter, a Fidesz elnöki stábjának vezetője a Transparency International (TI) és a Freedom House (FH) nemzetközi civil szervezetek programját, amelynek keretében a pártok kampányköltéseit igyekeztek számon tartani a Képmutatás.hu oldalon.
Forró téma, hiszen mára köztudott, hogy a pártok a valóságban többet költenek kampányra, mint ahogy azt a törvény betűje szerint tehetnék.
A TI és az FH a gyakorlatban mutatta be, hogy néz ki, ha a civilek betöltik „házőrzői” szerepüket, s felhívják a pártok vagy más esetben állami szervek figyelmét arra, hogy a törvények rájuk is vonatkoznak.
A most megalakuló parlamentben a kétharmados többségnek köszönhetően soha nem látott lehetősége lesz a kormánypártnak a minél erősebb állam kiépítésére. Az ellenzék játéktere pedig jóval kisebb lesz, mint azt eddig megszoktuk, így nőhet a civil kontroll szerepe. Kérdés, a civilek készen állnak-e a kihívásra? Alexa Noémi a TI magyarországi ügyvezetője a Figyelőnek elmondta, hogy szerinte a szférának a jövőben is ugyanaz lesz a feladata, mint eddig volt, de erősebb szövetségeket kell keresnie a munkájához az üzleti világban, a médiában, más civilek között – egyszóval a parlamenten kívül.
„A kétharmados többség nagy lehetőség, hogy olyan strukturális reformokat hajtson végre a kormány, amilyenekre eddig a pártok közötti konszenzus miatt nem volt lehetősége. Ugyanakkor nő annak a kockázata, hogy a közérdek helyett párt- vagy egyéni érdekek domináljanak a jogalkotásban” – mondta Alexa a Figyelőnek.
Kérdés, az eddig csupán pénzt osztó állami kar képes lesz-e a civilek számára a jövőben inkább partneri jobbot nyújtani. Mit jelent a gyakorlatban a nemzeti együttműködés rendszere, amelyet Orbán Viktor leendő kormányfő vasárnap, a választások második fordulóját követően kilátásba helyezett? S ha az állam feladata lesz a kormány irányításával a szabályok jogszabályba öntése és betartatása, akkor hol a civilek helye, és mi a szerepe ebben az együttműködési rendszerben?
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.