Nem volt elegáns, sem igazságos az MSZP részéről a Fidesz-KDNP "kétharmadával" kampányolni a "demokrácia védelmében" - hangzott Medgyessy Péter volt kormányfő értékelése az áprilisi országgyűlési választásokról. Az egykori miniszterelnök a Duna Televízió reggeli műsorában nyilatkozott a választás utáni helyzetről és aktuális kérdésekről. A nemzeti bankot például részben felelősnek tartja a hazai lakossági devizahitelezés "elharapódzásáért", mivel nem tartotta elég alacsonyan a forint kamatát az euró, a svájci frank avagy a japán jen kamatához képest.
A forint pillanatnyi árfolyamát itt megtekintheti!
A kormányra készülő pártok kétharmados parlamenti többsége önmagában sem nem jó, sem nem rossz, mutat egyfajta állapotot; attól függ, mire használják - így értékelte az áprilisi választások utáni magyar belpolitikai helyzetet Medgyessy Péter volt kormányfő a Duna Televízió Hattól nyolcig című műsorában.
Azt viszont megjegyezte: sem elegáns, sem igazságos nem volt az MSZP részéről a Fidesz-KDNP "kétharmadával" kampányolni, úgymond a demokrácia védelmében. "Az MSZP és az SZDSZ 1994-1998 között a mostaninál jóval nagyobb, hetven százalék feletti győzelmet aratott. Az nem volt a demokrácia kockázata?" - érvelt a volt miniszterelnök.
A demokrácia önmagában kockázatos - vélte a politikus. Szükség van a hatalmat ellenőrző médiakontorollra, civil kontrollra, és felkészült ellenzékre, "és akkor nincs tragédia".
Orbán Viktor leendő kormányfő várható politikájáról Medgyessy Péter úgy nyilatkozott: nehéz erről még véleményt mondani, hiszen még csak most jön a kormányzás java. Majd hozzátette: "Egyet tudok mondani, amit világosan látok: Orbán Viktor sokat változott az elmúlt nyolc évben, és ez nagyon jó."
A devizahitelesek problémáival kapcsolatban a volt miniszterelnök megerősítette: a devizában való eladósodás hazai elharapózásáért a nemzeti bank is felelős annyiban, hogy nem tartotta elég alacsonyan a forint kamatait, így jelentős kamatkülönbség alakult a forinthitelek és a devizahitelek között - az utóbbiak javára. "Mindenkit arrafelé tolt ez a rendszer, hogy menjen bele a devizahitelekbe. A bankok nem igazán hívták fel a figyelmet ennek az óriási kockázataira" - szögezte le Medgyessy Péter.
A jegybank felelősségével kapcsolatban annyit még megjegyzett: a forint kamata természetesen nem csak a jegybank pénzpolitikáján, hanem a költségvetési politikán és a gazdaság egészének állapotán is múlik.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.