Németországban most már úgy vélik a szakértők, hogy 2010 júliusa a dokumentált időjárási megfigyelések kezdete óta a legmelegebb hónap lesz. Az idei év elején ezt még senki nem látta előre, ami az előrejelzések korlátaira utal.
„Az európai térségre készített középtávú szezonális előrejelzések egyszerűen túl pontatlanok” - véli, Guy Brasseur, professzor a nemrégiben alapított Climate Service Center (CSC) igazgatója.
Amíg a világ más régióiban, így például az indiai–csendes óceáni térségben nagyon megbízható éves időjárási előrejelzések készülnek, a meteorológusokat sokszor megtréfálja az észak-atlanti atmoszféra különleges dinamikája.
Az európai időjárást az ún. észak-atlanti oszcillációk befolyásolják, így nevezik a kutatók a légnyomáskülönbséget, amely az izlandi mély és az azori-szigeteki magas légnyomás között alakul ki. Különösen nyáron nehéz megtalálni a pontos összefüggéseket, véli Mojib Latif professzor, a kieli egyetem Leibniz intézetéből. Ugyanakkor a kutatók meggyőződése, hogy jobb számítógépekkel és modellekkel javítani tudnak a három hónapos előrejelzésen. Brasseur elismeri, hogy ez a kutatási terület „kevésbé kiérlelt”.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.