BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Mit gondolnak a pártok Sólyom választási időpontjáról?

Október 3-ra, vasárnapra tűzte ki a helyi önkormányzati képviselők és a polgármesterek általános választásának időpontját csütörtökön hozott határozatában Sólyom László államfő.

Az alkotmány szerint a képviselő-testület tagjainak és a polgármestereknek a választását – az időközi választás kivételével – az előző általános választást követő negyedik év október hónapjában kell megtartani. A választási eljárásról szóló törvény pedig megszabja, hogy a választást legkésőbb 60 nappal a szavazás napja előtt kell kitűznie a köztársasági elnöknek úgy, hogy a szavazás napja ne essen nemzeti ünnepre vagy a Munka Törvénykönyve szerinti munkaszüneti napra, illetve az azokat megelőző vagy követő napra.
Ősszel összesen 3176 településen lesz egyfordulós voksolás. Szavazati joga van minden, Magyarországon lakóhellyel rendelkező nagykorú magyar és uniós állampolgárnak. A települési önkormányzati választáson szavazhatnak a menekült, bevándorolt, letelepedett státusúak is, ha a településen lakóhelyet létesítettek.

Ugyanezen a napon lesz a települési kisebbségi önkormányzati képviselők választása is.

A parlamenti pártok megfelelőnek tartják az október 3-i dátumot. Orbán Viktor miniszterelnök üdvözölte, hogy az államfő a lehető legkorábbi időpontra írta ki az önkormányzati választást, így több idő marad a következő évi költségvetés elkészítésére is.

Nyakó István, az MSZP szóvivője közölte: nekik bármelyik időpont megfelel. A korai talán azért kedvezőbb, mert utána talán már megtudhatják a magyarok, hogy lesz-e végre nagyarányú adócsökkentés, mi történik majd a devizahitelesekkel, csökken-e a távhőszámla, illetve mire számíthatnak a nyugdíjasok.

Az LMP-s Karácsony Gergely is örült a legkorábbi időpontnak. Vona Gábort, a Jobbik elnökét sem lepte meg Sólyom döntése, október 3-án folytatni kívánják az elmúlt időszakban mutatott felívelő politikai útjukat.


Óriási Fidesz fölény
Júliusban a biztosan pártot választók körében a Fidesz támogatottsága 58, az MSZP-é 13, a Jobbiké 11, az LMP-é pedig 6 százalék volt a Medián felmérése szerint. Az állampolgárok 53 százaléka szerint idáig jó vagy nagyon jó teljesítményt nyújtott az új kabinet, amelynek jobb a megítélése, mint az 1998-as első Orbán-kormányé (45 százalék), vagy a 2006-os Gyurcsány-kormányé volt. Rosszabb viszont, mint a 2002-es a Medgyessy-kormányé (58 százalék).

A legnépszerűbb politikusok jelenleg Orbán Viktor, Schmitt Pál, Sólyom László, Pokorni Zoltán, Kósa Lajos, a legnépszerűtlenebbek pedig Szekeres Imre, Lendvai Ildikó és Demszky Gábor.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.