BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Pereljük Szlovákiát a Sólyom-affér miatt

Pozsonyban aláírta a koalíciós szerződést a választásokon parlamenti többséget szerzett négy jobbközép párt, köztük a Híd.

A Szlovák Demokratikus és Keresztény Unió (SDKU), a Szabadság és Szolidaritás (SaS), a Kereszténydemokrata Mozgalom (KDH) és a Híd tegnap aláírta Pozsonyban a Prímás-palota tükörtermében a koalíciós szerződést. A négy jobbközép pártnak együttesen 79 képviselője van a 150 tagú parlamentben. A dokumentumot a négy párt elnökei, Mikulás Dzurinda (SDKU), Richard Sulík (SaS), Ján Figel (KDH) és Bugár Béla (Híd), valamint Iveta Radicová (SDKU) kijelölt miniszterelnök írta alá. A parlament alakuló ülése csütörtökön lesz.
A kormányzati tárcákról és a parlamenti tisztségek elosztásáról egy hete egyeztek meg, ennek megfelelően az új koalíciós kabinetnek 15 tagja lesz a miniszterelnökkel együtt. A választások után már három nappal bejelentette a négy párt, hogy egymással akarnak kormányt alakítani. Így kiütötték az amúgy a választásokat megnyerő Smert, és korábbi miniszterelnökét Robert Ficót a hatalomból. Múlt héten pénteken még volt arra némi esély, hogy megfeneklik a megállapodás, de végül a hétvégén sikerült megegyezni a pártoknak.
A kompromisszumkötések során az SaS lemondott a marihuána legalizálásáról, vagy a regisztrált párkapcsolatok elfogadásáról, a KDH pedig a vatikáni szerződésről. Az elfogadott tézisek fő pontjai közé tartozik Szlovákia államháztartásának konszolidációja, a korrupció elleni harc és az igazságszolgáltatás reformja. A KDH és az SaS komoly harcot folytatott a gazdasági tárcáért, amelyet az utóbbi szerzett meg. A KDH elérte, hogy az európai uniós alapokról a megerősített hatáskörökkel rendelkező közlekedésügyi tárca fog dönteni, melynek élén Ján Figel, a kereszténydemokraták elnöke áll majd. Az alapok elosztása a kormányhivatal szigorú felügyelete alatt történik majd. Szombaton sikerült megállapodni a kisebbségekért felelős miniszterelnökhelyettes hatásköreiben, mely az egyik legnagyobb nézeteltérést okozta.
A Híd kapta meg ezt a pozíciót, Rudolf Chmel, Csehszlovákia utolsó magyarországi nagykövete lesz az új szlovák emberi jogi és kisebbségügyi miniszterelnök-helyettes. A Híd ragaszkodott ahhoz, hogy az eddigiekkel ellentétben ne egyes minisztériumok, hanem a kormány kisebbségekért felelős alelnöke dönthessen a kisebbségi intézményeknek és szervezeteknek járó támogatásokról. A Híd még megkapta a mezőgazdasági tárcát, amit Simon Zsolt – a párt alelnöke – vezeti majd. A környezetvédelmi tárca vezetőjének nevére még várni kell. miután a tárca ideiglenesen megszűnt, s csak néhány hónap múlva újítják fel. Bugár Béla pártelnököt a parlament egyik elnökének jelölik majd.


Pereljük Szlovákiát a Sólyom-affér miatt
Megindította az eljárást Szlovákia ellen az Európai Bíróság előtt a magyar külügyminisztérium, amiért a személyek szabad mozgásáról szóló irányelvre hivatkozva 2009. augusztus 21-én megtagadta Sólyom László köztársasági elnök belépését a területére. Magyarország álláspontja továbbra is az, hogy Sólyom László beutazásának megtagadása összeegyeztethetetlen az unió normáival. Szlovákia uniós jogot sértett, amikor az irányelvre hivatkozással nem engedte belépni az államfőt Szlovákiába.
Brüsszelben június 24-én az Európai Bizottság közölte, hogy a korábbi magyar kérelem megalapozatlan, mivel sem az uniós szerződés, sem a másodlagos jogforrások rendelkezései nem vonatkoznak valamely tagállam államfőjének egy másik tagállamban teendő látogatására.

Világgazdaság Online-->

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.