Miközben a világ jó része a több millió embert érintő pakisztáni árvizekkel van elfoglalva, a szomszédos Kínában is egyre súlyosabb a katasztrófa. Az elmúlt napokban több mint 1100 ember halálát okozta a Kanszu tartományra zúduló víz, de most az attól délre fekvő Szecsuan tartományban is rendkívüli a helyzet - közölte az Inforádió.
A csütörtöki esőzések miatt a négymilliós főváros, Csengtu környékén járhatatlanná váltak az utak és nem működnek a telefonok. A környékről - ahol hatalmas pusztítást végzett a 2008-as földrengés - sokan elmenekültek, mert nagy a földcsuszamlás veszélye. Pénteken további 90 milliméternyi esőt vártak a meteorológusok.
Közben egyre többen vannak olyanok, akik szerint nem pusztán természeti katasztrófáról van szó, hanem a hatóságok is felelősek. Aktivisták szerint Kanszu tartományban éveken át hagyták, hogy kivágják a hegyoldalakról az erdőket, és alapos hatástanulmányok nélkül építsenek utakat és vízierőműveket. A pekingi vezetés intenzív tempóban próbálja felszámolni a szegénységet és fenntartani a gazdasági növekedést, mindeközben nem figyel oda a környezetre - állítják.
A hegyvidéki Csoucsu város, amelyre drámai módon csapott le a sártenger, azt jelképezi, milyen veszélyei vannak a gazdasági növekedésnek a szegény térségekben - fogalmazott a kínai Greenpeace klímaváltozási és energiaügyi aktivistája, Li Jan. "A helyi hatóságokra nagy nyomás nehezedik, hogy mérsékeljék a szegénységet és fejlesszék a gazdaságot. De mindezt környezeti károk kísérik" - mondta a kampányszervezet illetékese.
A Csoucsunál áthaladó folyón, a Pailongon például több mint ezer erőmű működik. A hegyekről lezúduló törmelék korábban mesterséges gátat alakított ki, majd amikor az átszakadt, valóságos sárcunami söpört át a városon.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.