Dmitrij Medvegyev két éve hagyta jóvá az Országos Korrupció ellenes tervet, melynek kapcsán kiadott országos független éves korrupciós jelentés felmérései szerint a korrupció az orosz GDP 50 százalékára tehető. Ez a mérték megfelel a Világbank becslésének, amely szerint Oroszországban több mint 48 százalékát érinti a GDP-nek.
Az Orosz Ügyvédek Szövetsége az Emberi Jogokért elnevezésű szervezet által készített jelentés szerint a korrumpálhatóság terén a fegyveres testületek és titkosszolgálatok egységeinek vezetői állnak az élen, a felmérés szerint az ilyen beosztásban lévőkre esett a panaszok többsége
A rendvédelmi, igazságszolgáltatási tevékenységek presztízsét a tanulmány készítői szerint Oroszországban a bezsebelhető kenőpénz mértéke és annak stabilitása határozza meg. A tanulmány szerint közismert tény az is, hogy az ilyen pozíciók maguk is megvásárolhatók.
Az állami és önkormányzati szférában rosszabb a helyzet a tanulmány feltételezései szerint. Az oktatásban az óvodától az egyetemig tart, de vesztegetéssel kell megvásárolni rendszerint azokat a közigazgatási és önkormányzati szolgáltatásokat is, amelyek hivatalosan ingyenesek.
A legkorruptabb övezet a felmérés szerint Moszkva pénzügyi központja, ezt követi a fővárost körül ölelő régió, harmadik helyen pedig Tatárföld van. Ezekben a régiókban a legújabb korrupció ellenes intézkedések sem hozhatnak javulást az egyesület vezetője, Jevgenyij Arkhipov szerint.
Arkhipov véleménye szerint még nincs társadalmi igény a korrupció visszaszorítására miközben a felmérés szerint az idei évben egy átlag orosz polgár 44 ezer rubelt (313 ezer forint) fordított korrupcióra.
Az orosz kormány kommunikációja szerint vissza kívánja szorítani a hivatalnokok korrumpálódását és javítani kíván nemzetközi megítélésén. A Transparency International korrupciós érzékelési indexe szerint 2009-ben a vizsgált 180 ország közt Oroszország a 146. helyezést érte el. Ennél a feltörekvő piaci országok, mint Brazília (75.), Kína (79.), és India (84) jóval jobb helyezést értek el.
A jelentés szerzője megállapította, hogy a korrupció szintje közvetlenül függ a politikai rendszer stabilitásától, és véleménye szerint két mód van a korrupció felszámolására Oroszországban. Az első módszer a totalitárius diktatúra, a második út valójában az ellenkezője, a demokrácia.
Magyarország Transparency tavalyi listáján, a 46. helyen állt, javítva pozícióján egy helyet. A közép-, kelet-európai régióban javult megítélésünk, a volt szocialista országok közül Észtország és Szlovénia végzett előttünk.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.