BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A brit miniszterelnök szerint nem működik az Egyesült Királyság – reformokat ígért Starmer

Starmer szerint egy „működésképtelen” országot örökölt. A brit miniszterelnök ígéretet tett arra, hogy reformokkal fogja helyre billenteni az Egyesült Királyság munkaügyi helyzetét.

Az Egyesült Királyság nagy munkaügyi reformoknak nézhet elébe, ugyanis a miniszterelnök, Keir Starmer szerint egy „működésképtelen” országot örökölt. Starmer megígérte, hogy a munkaügyi központok reformjával és a mentális egészségügyi finanszírozás növelésével több embert juttat munkához. Azonban sok részlet arról még nem került tisztázásra, és a betegségi juttatások felülvizsgálata csak jövőre indul el.

A brit miniszterelnök szerint nem működik az Egyesült Királyság – reformokat ígért Starmer
A brit miniszterelnök szerint nem működik az Egyesült Királyság – reformokat ígért Starmer / Fotó: AFP

A vállalatok szerint a társadalombiztosítási hozzájárulások emelése, valamint a minimálbér növelése miatt kevésbé valószínű, hogy új munkahelyeket hoznak létre, ami végső soron alááshatja a brit gazdaság növekedési céljait. Rachel Reeves pénzügyminiszter hétfőn azonban megvédte döntéseit. Elmondta, hogy a költségvetési terveiről „sok visszajelzést” kapott, de kevés alternatív javaslatot hallott. 

A brit munkanélküliek száma közel 1,5 millió, a gazdaságilag inaktív – vagyis nem dolgozó és nem is munkát kereső – emberek száma több mint 9 millióra nőtt.

Ez a szám a Covid idején megugrott, és azóta is magas szinten maradt. A kormány elkötelezte magát amellett, hogy a foglalkoztatási rátát a jelenlegi 75 százalékról 80 százalékra emeli, ami azt jelenti, hogy körülbelül kétmillióval több ember kerülne munkába. A miniszterelnök szerint a reformok „véget vetnek annak a kultúrának, amely szégyenítéssel hibáztatja azokat az embereket, akik túl sokáig nem kapták meg a szükséges támogatást, hogy visszatérjenek a munkába” – írja a BBC.

Kedden Liz Kendall, a munkaügyi és nyugdíjügyi államtitkár bejelentette, hogy

  • minden 18 és 21 év közötti angol fiatal számára elérhető lesz a tanulószerződéses gyakorlat, képzési vagy oktatási lehetőségek, illetve a munkakeresésben nyújtott segítség az új „Ifjúsági Garancia” program keretében;
  • a munkaügyi központokat Nemzeti Munka- és Karrierszolgálatra nevezik át;
  • független felülvizsgálat készül arról, hogy a brit munkaadók mit tesznek az egészséges és befogadó munkahelyek előmozdítása érdekében;
  • Északkelet-Anglia, Dél- és Nyugat-Yorkshire további forrásokat kap, hogy megakadályozzák az embereket abban, hogy betegség miatt kiesnek a munkából.

A foglalkoztatottság növelése és a fiatalok készségeinek fejlesztése alapvető fontosságú a kormány termelékenységi és növekedési céljainak eléréséhez. Ugyanakkor nem akarják, hogy a szociális juttatásokkal kapcsolatban „túl engedékenynek” tűnjenek. Helen Whately, a munkáspárt árnyékállamtitkára szerint a kormány „elkerülte azokat a nehéz döntéseket a betegségi juttatások terén, amelyek szükségesek lennének a jóléti rendszer hosszú távú fenntarthatóságához”.

A britek megúszhatják Donald Trump vámjait

Az Egyesült Királyságot nem célozzák majd a potenciális amerikai vámok, amelyeket Donald Trump megválasztott elnök ígért, és még jól is járhat, mert újabb tárgyalások kezdődhetnek a kétoldalú szabadkereskedelmi megállapodásról. Annak azonban az élelmiszer mindenképpen része kell, hogy legyen.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.