Az Egyesült Királyság nagy munkaügyi reformoknak nézhet elébe, ugyanis a miniszterelnök, Keir Starmer szerint egy „működésképtelen” országot örökölt. Starmer megígérte, hogy a munkaügyi központok reformjával és a mentális egészségügyi finanszírozás növelésével több embert juttat munkához. Azonban sok részlet arról még nem került tisztázásra, és a betegségi juttatások felülvizsgálata csak jövőre indul el.
A vállalatok szerint a társadalombiztosítási hozzájárulások emelése, valamint a minimálbér növelése miatt kevésbé valószínű, hogy új munkahelyeket hoznak létre, ami végső soron alááshatja a brit gazdaság növekedési céljait. Rachel Reeves pénzügyminiszter hétfőn azonban megvédte döntéseit. Elmondta, hogy a költségvetési terveiről „sok visszajelzést” kapott, de kevés alternatív javaslatot hallott.
A brit munkanélküliek száma közel 1,5 millió, a gazdaságilag inaktív – vagyis nem dolgozó és nem is munkát kereső – emberek száma több mint 9 millióra nőtt.
Ez a szám a Covid idején megugrott, és azóta is magas szinten maradt. A kormány elkötelezte magát amellett, hogy a foglalkoztatási rátát a jelenlegi 75 százalékról 80 százalékra emeli, ami azt jelenti, hogy körülbelül kétmillióval több ember kerülne munkába. A miniszterelnök szerint a reformok „véget vetnek annak a kultúrának, amely szégyenítéssel hibáztatja azokat az embereket, akik túl sokáig nem kapták meg a szükséges támogatást, hogy visszatérjenek a munkába” – írja a BBC.
Kedden Liz Kendall, a munkaügyi és nyugdíjügyi államtitkár bejelentette, hogy
A foglalkoztatottság növelése és a fiatalok készségeinek fejlesztése alapvető fontosságú a kormány termelékenységi és növekedési céljainak eléréséhez. Ugyanakkor nem akarják, hogy a szociális juttatásokkal kapcsolatban „túl engedékenynek” tűnjenek. Helen Whately, a munkáspárt árnyékállamtitkára szerint a kormány „elkerülte azokat a nehéz döntéseket a betegségi juttatások terén, amelyek szükségesek lennének a jóléti rendszer hosszú távú fenntarthatóságához”.
Az Egyesült Királyságot nem célozzák majd a potenciális amerikai vámok, amelyeket Donald Trump megválasztott elnök ígért, és még jól is járhat, mert újabb tárgyalások kezdődhetnek a kétoldalú szabadkereskedelmi megállapodásról. Annak azonban az élelmiszer mindenképpen része kell, hogy legyen.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.