BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Ellensúly helyett egyensúly - Beiktatták Schmitt Pált

Az alkotmányozó munka aktív részese kíván lenni a ma hivatalába beiktatott új államfő, Schmitt Pál.

„Köztársasági elnökként a jelenlegi és a majd megszülető alkotmány alapján kell az egyensúly szerepét betöltenem a parlamenti pártok, a  magyar társadalom, a nemzet különböző csoportjai között – hangoztatta pénteken beiktatási ünnepségén Schmitt Pál. – Egyensúly és nem ellensúly az a szerep, amit be kívánok tölteni” – jelentette ki az új államfő. Minden erejével azon lesz, hogy a lehető legszélesebb körű nemzeti egyetértésen nyugvó, a nép akaratát tükröző törvényei és alaptörvénye legyen az országnak. Közhivatalánál fogva, kellő mértéktartással, aktív részese kíván lenni az alkotmányozás folyamatának. Javasolni fogja, hogy az alaptörvény előszava tartalmazza a kereszténységre történő utalást és a Szent Koronát, mely a magyarság európaiságának és európai értéktartalmának jelképe. A július 29-én megválasztott államfő szerint az elnöki feladathoz az alkotmány szövege ad körvonalakat azzal, hogy meghatározza a legfontosabbakat: a nemzet egységének kifejezését és a demokratikus rend feletti őrködést.

Schmitt köszönetet mondott elődeinek, Göncz Árpádnak, Mádl Ferencnek és Sólyom Lászlónak, akik az elnöki szerepből méltóságot formáltak. „A korábbi államfők munkája, egyéniségük, céljaik és stílusuk mind külön-külön és együtt csiszolta az elnökséget olyan intézménnyé, melyre a magyarok még ma, a bizalmatlanság, a csalódások korában is mély tisztelettel tekintenek” – mondta az új köztársasági elnök. Bízik abban, hogy a következő öt év újabb fontos színnel, újabb értékkel gazdagítja az elnökséget.

Schmitt nem hirdet programot, hanem segítő kezet kíván nyújtani minden magyarnak. Minden igyekezetével azon lesz, hogy megóvja és gazdagítsa magyar anyanyelvet. Olimpiai bajnokként megvív azért, hogy a sport is az alkotmány szövegének része legyen. Az új államfő elnöki vállalásai között lesz az is, hogy az életen át tartó tanulás ügyét, a tudásalapú, versenyképes magyar nemzetet szolgálja, segítse az oktatást, a tudományos életet, kiálljon a pedagógus életpálya erkölcsi és anyagi megbecsültsége mellett. Gyakran látogat majd egyetemeket, vidéki iskolákat, kapcsolatot kíván teremteni az elnöki hivatal, a Magyar Tudományos Akadémia és a különböző szellemi műhelyek között.
„Elnöki küldetésem bárhová szólít is a világban, mindenhol szeretnék az ott élő magyarokkal találkozni” – jelentette ki Schmitt. Biztatni fogja őket, hogy a lelki kötödésen túl éljenek a kettős állampolgárság várva-várt lehetőségével.

Orbán Viktor pohárköszöntőjében a legsikeresebb magyar politikusnak nevezte az új államfőt. A kormányfő szerint az Országgyűlés jó döntést hozott, hiszen az új elnököt hazaszeretet, mások tisztelete, egyenes beszéd, józan ész és csapatszellem jellemzi.

Ceremónia Sólyom, az MSZP, és az LMP nélkül
A beiktatási ceremónia eredetileg nyilvános lett volna, de a viharos időjárás miatt a Sándor-palota udvarában rendezték meg, egy gyorsan felhúzott sátorban. A mintegy 200 meghívott vendég között volt Orbán Viktor miniszterelnök, Mádl Ferenc volt köztársasági elnök, Boross Péter volt miniszterelnök, és a tegnapi naptól hivatalba lépő házelnök, Kövér László is. Az ünnepségre meghívást kaptak a miniszterek, az államtitkárok, a diplomáciai testület tagjai, a történelmi egyházak képviselői, a határon túli magyar szervezetek vezetői, valamint az összes volt köztársasági elnök. Sólyom László volt államfő nem ment el az eseményre, ahogy az MSZP és az LMP is jelezte, hogy nem vesznek részt az ünnepségen, mert későn kaptak rá meghívást. A Jobbik jelen volt a beiktatáson.

Lezsák aláírta a július 22-i törvényeket
Az Országgyűlés fideszes alelnöke pénteken aláírta és átküldte a köztársasági elnöknek a parlament július 22-ei ülésén elfogadott törvényeket. Lezsák Sándor már korábban azt ígérte, hogy a törvényes határidőn belül, azaz tizenöt napon belül szignálja a jogszabályokat. Így a törvények már nem Sólyom László, hanem a tegnap beiktatott Schmitt Pál elé kerülnek. A parlament nyári rendkívüli ülésszakának utolsó napján fogadták el a többi között a gazdasági és pénzügyi törvénycsomagot, valamint a médiát és hírközlést szabályozó egyes törvények módosítását is. Az MSZP tegnap arra kérte Schmittet, hogy a médiát és a hírközlést szabályozó egyes törvények módosításáról szóló törvény kapcsán kérjen előzetes normakontrollt az Alkotmánybíróságtól (Ab). A szocialisták szerint a közszolgálati médiumok tervezett új szabályzása mindenképpen ellentmond az Ab korábbi döntéseinek, és veszélyezteti a közszolgálati televíziók és rádió kiegyensúlyozott, objektív tájékoztatását, politikai függetlenségét.

Gasparovic meghívta Schmittet
„A szlovákiai és a magyarországi kormányváltás hozzájárulhat a két ország kapcsolatainak javításához” – nyilatkozta a szlovák államfő. Ivan Gasparovic szlovákiai látogatásra hívta meg Schmitt Pált, de magyar partnere a meghívásra még nem válaszolt. A két államfő az év vége előtt mindenképpen találkozik Csehországban a visegrádi négyek államfőinek csúcstalálkozóján.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.