Kocsis István, a Budapesti Közlekedési (BKV) Zrt. jelenlegi vezérigazgatója szerint a „nokiás doboz” hozta meg a Fidesznek a kétharmados többséget – értesült a Figyelő a vállalat egyik vezetőjétől.
A sztori a parlamenti választások előtt hetekig uralta a hírműsorokat, így valóban rengeteg szavazatot juttathatott a jobboldalnak, hogy folyamatosan részletek jelentek meg arról: a baloldali városvezetés és az általuk kinevezett cégvezetők miként dézsmálták az amúgy is veszteséges fővárosi céget fals tanácsadói szerződésekkel, indokolatlan megbízásokkal.
A figyelő úgy tudja, hogy a belső ellenőrzés óriási táblázata, amely szerint a 2007 és 2009 közötti, összesen 12 milliárdos tanácsadói megbízás közül 5 milliárd forintnyit vizsgál a rendőrség vagy a BKV belső ellenőrzése.
De milyen is volt az a közeg, amelyben a főpolgármester-helyettes és a tanácsadó ilyen hatékonyan tudott működni? A politikai kontinuitás sokat ártott a tisztaságnak, a tisztességnek. A nyolc évnek a nagypolitikában, a húsz évnek a városházán nagyon nagy szerepe volt a gátlástalanság teljes eluralkodásában.
Ehhez jöttek a személyi feltételek. A városházi hivatalnokok kiszolgálták a rendszert. Aki képes az államigazgatásban éveket eltölteni bürokrataként, az jellemzően nem vállalkozó típusú személyiség: kockázatkerülő, elfogadja a kívülről vezéreltséget. A magyar hivatalnok a státusza miatti bizonytalanságban, politikai alapon választott, vagy kinevezett vezetőknek megfelelve kénytelen túlélni.
Erre az érzésre aztán rá is játszanak egyes politikai delegáltak: gyakran fenyegetőznek kirúgással - olvasható a Figyelőben. A közösségi vállalatok vezetői, ezek beszállítói, szerződéses partnerei pedig több szinten is függnek a politikától. Minden vezető a személyes egzisztenciája révén is, de aki a vállalatáért, vagy annak dolgozóiért felelősséget érez, bizony hamar megtapasztalja, hogy a cég finanszírozása, pénzügyi helyzete is a politikusok jóindulatán múlik. A függésnek különböző szintjei vannak a fővárosi cégek esetében. A vonalas közműveknél (például az áram- és a gázszolgáltatásnál) a politikus ráhatása kevésbé direkt: vegyes vállalatok vannak, pontos szerződések, régi díjképletek, amelyek nem feltétlenül személyes viszonyokon múlnak, gyakoribb a bázisalapú tervezés. Más cégeknél viszont a vállalat büdzséje már gyakran teljesen a személyes viszonyok, az együttműködés függvénye.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.