- Az új választási szabályok miatt rövidebb idő alatt több ajánlószelvényt kellett leadniuk a jelölteknek. Győzték a cédulák ellenőrzését? – kérdeztük Sári Miklóstól, az OVI vezetőjétől.
- Valóban jelentős többletmunkát adott a kopogtatók ellenőrzése. Ráadásul a városokban sok induló csak az utolsó nap zúdította ránk a cédulákat, amiket 3 nap helyett már csak 2 nap alatt kellett megvizsgálni. Szinte ki sem látszódtunk a cédulahegyek mögül, de sikerrel vettük az akadályt. A végleges adatok szerint összesen 379 szervezetet vettünk nyilvántartásba. A jelöltek száma meghaladja 67 ezret, közülük 43 ezer független.
- Hol indulnak legtöbben a polgármesteri székért?
- Kilenc jelölt van Aggteleken, Kengyelen, Rinyabesenyőn és Tolnanémediben, ellenben mindössze egy név szerepel majd a szavazólapon 487 településen. Ez nem túl szerencsés. Ők tulajdonképpen már polgármestereknek tekinthetők, hiszen egyetlen szavazat is elég a megválasztásukhoz. Saját kategóriájában szerintem rekordgyanús Magyarország második legkisebb települése, Debréte. Ebben a borsodi mini faluban ugyanis 11 lakosra két polgármester-jelölt jut. A Zala megyei Salomváron viszont elmarad a képviselő-testületi választás, mert a 486 választópolgár négyfős testületet választhatna, de csak hárman vállalták volna a feladatot.
- A híreket figyelve úgy tűnt, hogy a szigorítások ellenére virágzott a kopogtatócédula-piac.
- Hamisításról nem tudok, de rengeteg visszaélés történt. Ezért ideje újra átgondolni az egész rendszert. Nem értem például, miért kell bedobni a postaládákba a választási értesítőket is, amelyek személyes adatokat is tartalmaznak.
- Nehéz időszakon vannak túl, most már csak a végeredményt kell kihirdetniük október 3-án?
- Kevésbé látványos, de fontos munkák vannak hátra. A maradék ajánlókat meg kell semmisíteni, de nem tudjuk ellenőrizni, hogy valóban bezúzták és elégették-e a szelvényeket. A hétvégén döntenek helyben a szavazólapok tartalmáról, de még nem kezdjük el a nyomtatást az esetleges visszalépések miatt. Országosan 10 ezer féle szavazólapról kell majd döntenie a testületeknek. Gyakori vita, hogy melyik pártnak nagyobb a logója a szavazólapon, és hogy azokat körbe vagy négyzetbe kell-e helyezni. A leghosszabb szavazólapokat előreláthatóan Felsőzsolcán, Túrkevén és Nyírteleken kapják majd a választók. Ezeken a településeken ugyanis 45 jelölt szerepel majd a papírokon.
- Felkészült arra, hogy a vesztesek választási csalást fognak emlegetni, ha megint sorállás lesz a szavazófülkéknél?
- A jelenlegi adatok szerint csaknem kétezren szavazhatnak igazolással. Ez a szám nem kiugróan magas, főleg az áprilisi 57 ezerhez viszonyítva. A választók megoszlanak a 11 ezer szavazókör között, így várhatóan nem lesz sorban állás. Ráadásul az önkormányzati választáson sokkal szigorúbbak az igazolással szavazás feltételei, mint az országgyűlési választáson. Tavasszal bárki bárhová kérhetett igazolást, ha a szavazás napján nem tartózkodott lakóhelyén, és ezt már előre tudta. Most azonban csak azok, akik a lakóhelyükön kívül bejelentett tartózkodási hellyel is rendelkeznek. És ők is csak abban az esetben szavazhatnak így, ha azt június 16-át megelőzően jelentették be.
- Július óta áll az OVI élén, így a mostani választás lesz az első „bevetése”. Hogyan készül rá?
- Van bennem drukk és várakozás, de szerencsés vagyok, mert profik a kollégáim. Ráadásul most kevésbé leszünk előtérben, mint tavasszal.
Névjegy
Budapesten született 1975. december 30-án.
2004-ben diplomázott az ELTE Állam- és Jogtudományi karán
2010 júliusáig ügyvédként dolgozott
Nőtlen, nincs gyereke
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.