Idén rekordszámú, 237 jelölt került a békedíj-bizottság elé. A Nobel-bizottság pénteki bejelentése szerint a jelöltek közül Liu Hsziao-po kínai ellenzéki, másként gondolkodónak ítélték a díjat.
Peking már bírálta a bejelentést. A szólásszabadságért és a többpárti választásokért küzdő Liut tavaly 11 év börtönre ítélték.
2001 óta 10 millió svéd koronát (300 millió forint) kapnak a Nobel-díj különböző kategóriáinak győztesei, így reálértéken 1999 óta a legkevesebbet éri a díjazás.
A díjat Alfred Nobel 1895-ben írt végrendeletében teljes vagyona (mai értéken 1,65 milliárd korona) felajánlásával alapította. A végrendeletben feltételül szabta vagyonának biztos értékpapírokba történő fektetését, és a keletkező kamatok szétosztását a díjazottak között. 2001 óta változatlan díjat kapnak a díjazottak, a 2008-as válság következményében a Nobel-alapítvány vagyona 22,3 százalékkal apadt le.
Napjainkban az alap vagyona csaknem kétszerese, mint amit a díj alapítója adományozott. A vagyon fele globális részvényekben van, 20 százaléka fix hozamú eszközökben, a maradék összeg pedig alternatív eszközökben.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.