BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Vihart kavart Schmitt lépése - MSZP: a jogállam elleni támadás

Schmitt Pál kiállt az AB hatáskörének szűkítése mellett: a régi alkotmányt kárhoztatta, s „új szabályokról” beszélt. Sólyom László volt köztársasági elnök aggályosnak nevezte az AB hatáskörének tervezett csökkentését.

Az országgyűlés demokratikusan megválasztott képviselőitől nem vitathatja el senki azt a jogot, hogy éljenek a választóktól kapott felhatalmazással, és mandátumukat a választók akaratának érvényesítésére használják – mondta Schmitt a köztévében.

Schmitt megismételte Lázár János, fideszes frakcióvezető álláspontját, hogy a kormány választási ígéreteinek próbál eleget tenni.

Schmitt Pál videoközleménye itt látható

A köztársasági elnök egyébként tegnap hivatalában fogadta Sólyom Lászlót.

A megbeszélésen Sólyom László elemezte az Alkotmánybíróságnak a 98 százalékos különadó alkotmányellenességét megállapító keddi döntését követő események nyomán kialakult alkotmányjogi helyzetet, különös tekintettel az Alkotmánybíróság hatásköre tervezett korlátozásának - a jogállamiság alapjai szempontjából - aggályos voltára.

A jelenlegi és a volt államfő áttekintette a köztársasági elnök előtt nyitva álló lehetőségeket a jogállamiság alapelvei érvényesítésére, figyelemmel az alkotmányos és a gazdasági szempontokra is. A találkozót Sólyom László kezdeményezte.

Schmitt szerint a magyarok nagy vállalkozásba fogtak ez év tavaszán, nagy változtatásokra szánta el magát annak érdekében, hogy a válságot leküzdve erős és büszke országgá váljon. Olyan országgá, ahol minden magyar embernek van esélye a boldogulásra, és amelyre fölnéznek a világban.

A magyarok nagy közös vállalkozásának sikere azon múlik, hogy lesz-e erőnk végigmenni a megkezdett úton, véghez vinni a változtatást. Nagyon fontos tehát, hogy ne bizonytalanodjunk el a nehéz pillanatokban. Ugyanilyen fontos az is, hogy a változtatásnak mindenkor demokratikus, jogállami keretek között kell történnie. Erről soha, semmilyen körülmények között nem mondhatunk le.

Schmitt szerint minden intézmény teszi a dolgát, és arra hívta fel a figyelmet, "hogyha előre akarunk jutni, ha el akarjuk érni közös célunkat, nem érdemes az új szabályokat a régi szabályok tükrében nézni. Ha így teszünk, akkor egészen biztos, hogy akár észrevétlenül is megtorpanunk, és sosem érünk célba.

Az új szabályokat a közös cél tükrében kell néznünk, mindig azt a kérdést érdemes föltennünk, hogy a közös cél felé segítenek-e, vagy sem.

Mindannyiunk számára fontos tanulság ebben az esetben is, hogy a régi szabályok nehezítik az előrejutást. Ezért bízom abban, hogy az új alkotmányban feloldhatók lesznek az új célok és a régi szabályok közti ellentmondások."

Az MSZP mai közleményében pártkatonának nevezi az államfőt, aki képes feláldozni a jogállamiság eszméjét, a törvényességet és a demokrácia hagyományosnak tekintett értékeit a kormányzó párt érdekeinek oltárán.

Schmitt Pál elődjével, a Sólyom Lászlóval folytatott megbeszélést követően sem változtatott álláspontján, amikor olyan nyilatkozatot tett, amely az MSZP számára annak értékrendje és a benne megfogalmazott gondolatok politikai elfogultsága miatt elfogadhatatlan - mutat rá a közlemény.

A jogállam elleni újabb támadásként értékeli az ellenzéki párt a köztársasági elnök szavait, amelyek "úgy hatottak, mint amikor egy katonát a golyózápor elé küldenek. A köztársasági elnök tekintélyét feláldozva, éppen az ellenkezőjét mondta annak, amiben az MSZP bízott, amikor az LMP-vel közösen megfogalmazott levelet küldött Schmitt Pálnak az alkotmánybíróság hatáskörét csorbító fideszes törvény objektív mérlegelése érdekében. A köztársasági elnök üzenetének lényege sajnos ellentmond nyitó mondatainak melyek szerint a jogállamiságról soha sem mondhatunk le."

Mindezek ismeretében aligha lehet remélni, hogy a Fidesz által sürgetett új alkotmány az ország és nem a hataloméhes kormányzó párt érdekeit fogja szolgálni.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.