BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Duplázódó rendőri kenőpénzek, a pártok a korrupciós lista élén

A Transparency International (TI) legújabb jelentése szerint világszerte nőtt a korrupció az utóbbi három évben.

A korrupció leginkább Európában volt érzékelhető, ahol a megkérdezett emberek 73 százaléka vélte úgy, hogy romlott a helyzet. De nem maradt le nagyon Európától Észak-Amerika sem, ahol a megkérdezettek 67 százaléka vélekedett úgy, hogy a korrupció kiterjedtebb jelenleg, mint korábban.

A TI szerint globálisan a válaszadók csaknem 80 százaléka látta úgy, hogy a politikai pártok a legkorruptabbak. "A pénzügyi válság következménye továbbra is negatívan hat ki az emberek korrupciót illető véleményére, különösen Európában és Észak-Amerikában" - fejtegette Huguette Labelle, a TI elnöke a Deutsche Welle tudósítása szerint.

A felmérés szerint tízből heten jelentenék, ha korrupciót tapasztalnak, igaz, ez a szám a felére csökken abban az esetben, ha a megkérdezett is érintett az ügyben. Kiderült az is, hogy a fiatalok és az alacsony keresetűek a leginkább kitettek: az alacsony fizetésből érők kétszer akkora eséllyel fizetnek kenőpénzt, mint a jobb módúak.

A jelentés arra is kitér, hogy az elmúlt évben a globálisan megkérdezettek 25 százaléka fizetett már kenőpénzt valamely intézménynek, nemzetközi szinten a rendőrség lefizetése a legjellemzőbb. A TI adatai szerint a rendőröknek fizetett kenőpénzek összege csaknem megkétszereződött 2006 óta. De a kenőpénzt elfogadó intézmények toplistájának élén szerepelt az egészségügyi, és az oktatási szektor, valamint az adóhatóság is.

A magyarok háromnegyede szerint tovább nőtt a korrupció és ők maguk is több kenőpénzt fizettek. Az eredmények szerint Magyarországon a megkérdezettek 75 százaléka véli úgy, hogy az elmúlt három évben nőtt a korrupció az országban. Ez egész Európában a második legrosszabb arány, nálunk csak Románia vélekedett lesújtóbban. A felmérés kimutatta, hogy hazánkban a pártokat tarják legkorruptabbnak, őket az üzleti szektor képviselői követik. A bizalom hiányát jelzi, hogy Magyarországon az üzleti szektort az európai átlagnál lényegesebben korruptabbnak ítélik meg.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.