BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Egyiptom: ma is folytatódhatnak a zavargások

Több ezres tömegek vonultak az utcákra Egyiptom nagyobb városaiban, hogy tüntessenek Hoszni Mubarak 30 éves uralma ellen. A zavargásokban négyen meghaltak, de a tegnapi megmozdulások mögött álló szervezet mára is tüntetéseket szervez.

A tunéziai forradalom megmozdította a tömegeket Egyiptomban is, ahol tegnap, a "düh napján" tömegek vonultak az utcára, Mubarak- és rezsimellenes jelszavakat skandálva. Annak ellenére hogy 20-30 ezer rendőrt vezényeltek Kairó központjába, a tömeg akadálytalanul jutott el a centrumban lévő Tahrir-térre, olyan jelszavakat kiabálva, mint "Le Mubarakkal!", "Kenyeret, szabadságot, méltóságot!" valamint "Követjük Tunéziát!" - számolt be az AFP hírügynökség a zavargásokról, melyhez foghatóak 1977 óta nem voltak az országban.

A tömeg hamarosan összecsapott a rendőrökkel, nemcsak Kairóban, hanem Egyiptom más városaiban is. A rendőrök gázlövedékekkel és vízágyúkkal vették fel a küzdelmet a köveket hajigáló és gyújtogató tüntetőkkel. A harcokban egy rendőr és három tüntető vesztette életét, utóbbiak közül egy fő mára virradóra a kórházban halt bele sérüléseibe.

A tragikus események ellenére a keddi tüntetés mögött álló - fiatal demokratákból álló - Április 6-a Csoport arra szólított fel, hogy hívei szerda este ismét vonuljanak a Tahrir-térre tüntetni és Egyiptom-szerte folytassák a tiltakozásokat. Bár a túlzott keménysége miatt általános gyűlöletnek örvendő belügyminiszter tegnap még úgy fogalmazott, hogy "engedték, hogy a tömeg hallassa hangját és gyakorolja a szólásszabadságot", mára egyértelművé tette, hogy "semmiféle provokatív lépés, tiltakozó felvonulás, gyűlés vagy tüntetés nem engedélyezett" ma este, az ezt megszegőket pedig bíróság elé állítják.

A tunéziai események hatására kitört nyugtalanság azonban nem állt meg Egyiptomban, átterjedt Libanonra is, ahol hétfőn és kedden komoly utcai harcok zajlottak. Szaad Haríri libanoni ügyvezető kormányfő hívei és még több ezren szunnita zászlókat lengetve és autógumikat égetve tiltakoztak az ellen, hogy a Hezbollah síita mozgalom várhatóan megszerzi a többséget a parlamentben az új miniszterelnök jelöléséhez.

Bár mind az Egyesült Államok, mint az Európai Unió képviselői a nyugodt, békés megoldásra szólították fel mindkét felet, nem tétováztak felhívni az egyiptomi elnök Mubarak figyelmét arra, hogy teljesítse állampolgárai kéréseit. Csakhogy a helyzet nem ilyen egyszerű, hiszen nem Egyiptomban vannak egyedül problémák: számos ország küzd még a térségben a szegénységgel, a korrupcióval és az elnyomással, például Marokkó vagy Algéria. Így nem lehetetetlen, hogy hamar újabb országokban vonulnak majd utcára a tüntetők, láncreakcióként lángba borítva Észak-Afrikát és a Közel-Keletet.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.