BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

"Magyarország: Egypártrendszer" - Mit írtak rólunk ma?

Szerdán újra nemzetközi lapok foglalkoztak a magyar médiatörvénnyel. A The Guardian szerint Magyarország a nemzetközi befektetőktől függ. A lap megemlékezett arról, hogy 15 nemzetközi cég fordult az EU-hoz a magyar különadók miatt. A The Wall Street Journal szavazást indított arról, hogy "túl messzire megy-e a médiatörvény?". Egyelőre az igennel szavazók vannak többségben, bár a szavazás nemrég indult.

„Magyarország Egypártrendszer” címmel közölt szerkesztőségi vezércikket a The Guardian Brit lap. Véleményük szerint Orbán Viktor az utolsó ember Európában, aki alkalmas lenne az Európai Unió soros elnöki tisztségére. Írja a médiatörvény kapcsán a The Guardian.

A The Guardian szerkesztőségi véleményében megemlékezik arról, hogy Orbán Viktor kétharmados többséggel nyerte meg a választásokat, és az Alkotmánybíróság jogkörének szűkítése után a Magyar Nemzeti Bank – az utolsó független intézmény – ellen is támadást indított a kormány, és most az újságírók felé fordultak.

Az EU soros elnöke Magyarország a következő hat hónapban, és a The Guardian szerint az EU-nak rengeteg feladata van ebben az időszakban: Horvátország belépésével kapcsolatban, Románia és Bulgária schengeni csatlakozása és a roma integráció kapcsán is.

Megemlékeznek a különadókról, és arról, hogy 15 nemzetközi cég fordult az EU-hoz emiatt. Magyarország nagyban függ a német befektetők bizalmától a The Guardian szerint.

Magyarországon most gyakorlatilag egy párt uralma alatt áll – írja a The Guardian. Ez lehet populista, kirekesztő és szegény, vagy szerezhet külföldi befektetőket is. Orbán Viktor és pártja nem csak a Parlamentben uralkodik, de minden nagyobb városban is. Politikai ellenzék hiányában csak a média lehet kontrollja a hatalomnak – olvasható a cikkben.

A The Wall Street Journal weboldalán szavazni lehet arról, hogy vajon "túl messze megy-e a médiatörvény?" Eddig 96 igen szavazat, és 18 nem szavazat érkezett, mely 84-16 százalékos aránynak felel meg.

A Le Monde megemlékezik arról, hogy a médiahatóságban a Fideszhez közeli emberek ülnek, és súlyos büntetést szabhatnak ki azokra a médiumokra, melyek nem „politikailag kiegyensúlyozottak”. A politikai ellenőrzés kiterjed az írott, nyomtatott és sugárzott médiára is – szól a Le Monde cikke.

Az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) szerint a magyar médiatörvény a „sajtószabadságot sérti”. A Le Monde felsorolja az európai vezetőket, akik felemelték hangjukat a médiatörvény ellen.

"Blackout" kampányba kezdett több internetes portál

A médiatörvény ellen tiltakozó magyar médiumokkal vállal szolidaritást a Le Monde francia napilap online portálján. A lap által közölt cikk elején egy fekete keretes részben emlékeznek meg a parlament által december 21-én elfogadott médiatörvényről, mely az író szerint antidemokratikus.

Ilyen fekete keretes tiltakozással vállalnak szolidaritást a magyar sajtóval, a szólásszabadságért, magyar és angol nyelvű internetes portálok, ilyen például a közismert The Pirate Bay portál. Egy úttal mindenkit, aki egyetért, a tiltakozó megmozdulással arra kérnek, hogy tegye közzé saját honlapján a keretes kis cikket.

A Le Monde cikke szerint a legnagyobb probléma a médiatörvénnyel az, hogy igen magas akár 200 millió forintos bírságot is kiszabhat a média felügyeletével megbízott testület, anélkül, hogy egyértelműen meghatároznák az esetleges szabálysértéseket csupán a közérdek, közrend és közerkölcs védelmét várják el.

A szerző megemlékezik róla, hogy az úgynevezett „blackout” kampányt már alkalmazták 2009-ben, amikor Új-Zélandon a szellemi tulajdonra vonatkozó jogszabályokat kívánták módosítani. Akkor sikerrel járt a kampány, tette hozzá az író. A népszerű internetes közösségi portálon, a Facebookon is megjelent a kampány.

Barroso magyarázatot vár

Az Európai Bizottság elnöke José Manuel Barroso a magyar médiatörvény tisztázását kéri Orbán Viktortól a héten esedékes találkozón – írja a Bloomberg. Barroso ripotereknek beszélt Brüsszelben arról, hogy a magyar miniszterelnöknek a szabályozással kapcsolatos a kétségeit is megemlíti.

Egyelőre nincs hivatalos eljárás Magyarország ügyében a médiatörvénnyel kapcsolatban, de komoly és jogi ügyről van szó, amelyet szigorral kell megoldani – mondta szerdán brüsszeli riportereknek José Manuel Barroso , az Európai Bizottság elnöke. Hozzátette, a törvény pontos részleteit fogja kérni Orbán Viktor tól a január hetedikén esedékes találkozójukon, s megfogalmazza aggályait is.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.