„Tudja, hogy amit ígért, azt nem tudja teljesíteni, és itt áll elképesztő nagyságú, legalább 700 milliárd forint lyukkal a költségvetésen. (Tegyük hozzá, ezt a lyukat nem a válság, hanem a kormány tavalyi intézkedései, döntően a gazdagoknak kedvező adóintézkedések ütötték.)
2001-2002-ben hatalmas volt a vetélkedés a győzelemért. A kormány brutális fizetésemelést kezdeményezett a köztisztviselői karban, nyakra-főre öntötték a lakáshitelt a piacra, mi meg ehhez mérten ígértünk, nem kicsit,… És győztünk” – írja blogjában Gyurcsány Ferenc.
A volt miniszterelnök szerint 2003-tól böjti időszak következett a politikában. „Világossá vált, hogy a száznapos programokra épülő rendszer nem tartható. A kormány hezitált, hogy mit tegyen, de abban is határozatlan volt, hogy még ha tesz is valamit, ebből mit kell csendben, mit meg amolyan bevállalósan megtenni. Végül a „csendes ulti” győzött, ahogy ezt egy egykori kormánytag mondja. Ebből lett 2003-2004 „se hús, se hal” politikája. Senki nem merte kimondani, hogy a dinamikus szociális programnak vége, de azt se, hogy itt van a szociális kiigazítás. Senki nem tudta mi történik, hiszen a politika régi karaktere elveszett, az újról meg nem lehetett beszélni. Van, aki azt mondja, hogy ekkor kezdődött Medgyessy miniszterelnök bukása” – elemzi a Medgyessy lemondásához vezető időszakot Gyurcsány Ferenc
Ezért Orbán Viktor most hasonlóan Medgyessy cipőjében jár. Tudja, hogy amit ígért, azt nem tudja teljesíteni, és itt áll elképesztő nagyságú, legalább 700 milliárd forint lyukkal a költségvetésen. Úgy látja, hogy a kormány egyszeri intézkedéseinek hatását nem lehet hosszabb távon elszámolni, és jövőre többségük ki is fog futni.
„Valamit tenni kellene. De Orbán ott áll a parton, tudja, hogy hideg a víz, tudja, hogy előbb-utóbb bele kell ugrania, de egyelőre nem mer. Ha sumákol, akkor a piacok büntetik és elszáll a forint, háztartások százezrei mennek tönkre. Ha beleugrik, akkor tengernyi szociális feszültséget hozhat, és elveszik egyébként is erodálódó hitele” – fogalmaz a volt miniszterelnök.
Gyurcsány Ferenc szerint meg kellene mondani az embereknek, hogy nincs arra út, amiről évek óta beszélt. Szerinte a rossz a adótörvény felelősségét a vállalatokra akarja hárítani a kormány.
„2002 végén annyi támogatója volt az MSZP-nek, mint még soha - a közvéleménykutatások szerint. Egy évvel később, már utcahosszal vezetett a Fidesz” – emlékszik vissza. Szerinte ebből a tendenciából Orbán tudja, hogy a támogatottság jön és megy, viszont egyelőre nem mer dönteni.
„Ha nem tesz semmit az a baj, ha beavatkozik, akkor meg az. Pár éve erre azt mondta, hogy „van itt pénz, csak nem kellene kitalicskázni a minisztériumokból”. Akkor most mondjuk mi is azt, hogy „van itt pénz, csak…”? Nem, nem javaslom. Ezzel semmire nem megyünk. Várjuk meg, hogy mit mond a kormány, és utána mondjuk meg, hogy mit kellene e helyett tenni. Ne csak nemet mondjunk, ne szimplán csak korbácsoljuk a kedélyeket, hanem mutassunk alternatívát” – hangsúlyozza Gyurcsány.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.