Információink szerint Horvátország ezekben a kérdésekben komoly szigorra számíthat az EU nagy tagállamainak részéről, mivel azok nem kívánják megismételni a bolgár és a román csatlakozás idején elkövetett hibákat. A két balkáni országot 2007-ben annak ellenére vették fel a közösségbe, hogy az igazságszolgáltatás és a korrupció elleni küzdelem terén is komoly nehézségekkel küzdöttek. Ezt a mai napig nehezményezik egyes országok – nem véletlen, hogy schengeni csatlakozásuk idejét is ezen indokokra hivatkozva tologatják.
A bizottság jelentése kitér majd arra is, mennyire működik együtt a horvát igazságszolgáltatás az egykori Jugoszláviában elkövetett háborús bűncselekményeket vizsgáló nemzetközi törvényszékkel. Ezen a területen korábban további erőfeszítéseket kért az EU, mivel – ahogy az Európai Bizottság novemberi jelentése megjegyzi – „a szerb etnikummal szemben elkövetett bűncselekmények közül sokat még nem vizsgáltak ki megfelelően”.
A márciusi jelentés értékelésére néhány hét áll rendelkezésre, áprilisban ugyanis – mint azt Orbán Viktor miniszterelnök kedden Zágrábban megjegyezte – már el kellene hangoznia a „bűvös” belépési dátumnak. Ennek ismerete szükséges a költségvetési fejezet lezárásához: az uniós alapok forrásait ennek megfelelően kell tervezni a még hátralévő egyeztetéseken – magyarázta Polner Gergely. A magyar elnökség ideje alatt miniszteri szinten még kétszer, április 19-én és június 21-én kerülhet sor újabb tárgyalási fordulóra, amelyeken lezárhatják a még nyitott fejezeteket.
A magyar elnökségnek továbbra is célja, hogy ez június végéig megtörténjen. Ezt követi a csatlakozási szerződés szövegének véglegesítése, majd – a bizottság véleményezése és az Európai Parlament hozzájárulása után – annak aláírása. A szerződést a tagállamoknak még ratifikálniuk kell, a horvátoknak pedig népszavazáson kell elfogadtatniuk, s csak ezután léphetnek be az EU-ba.
Figyelembe véve, hogy Magyarország esetében a tárgyalások lezárása és a tényleges csatlakozás között csaknem 17 hónap telt el, Stefan Füle bővítési biztos pedig a horvátoknál 18 hónapra becsülte a ratifikáció idejét, a belépésre valószínűleg csak 2013-ban kerülhet sor – feltéve, ha valóban sikerül lezárni júniusig a csatlakozási tárgyalásokat.
Problémát jelenthet viszont az ötszázalékos költségvetési hiány és a 96 százalékos külső adósság, valamint a csaknem húszszázalékos munkanélküliség.
Problémát jelenthet viszont az ötszázalékos költségvetési hiány és a 96 százalékos külső adósság, valamint a csaknem húszszázalékos munkanélküliség. -->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.