Hiába kérte az ügyészség Horváthné Fekszi Márta volt külügyi államtitkár, Tátrai Miklós, a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) Zrt. volt vezetője és Székely Árpád volt moszkvai nagykövet letartóztatását a moszkvai kereskedelmi képviselet ingatlanjának elidegenítésével kapcsolatban, a bíróság ugyanis másként döntött. Az egykori állami vezetőket két nap őrizet után szabadlábra helyezték. Az ügyészség fellebbezett a határozat ellen, így az nem jogerős. Végső döntés 1-2 hét múlva várható.
„A nyomozás már két éve tart, erről tudtak a gyanúsítottak, s ez idő alatt nem szöktek el a hatóságok elől. Mindhárom gyanúsított rendezett családi és egzisztenciális körülmények között él, így a szökésüktől, elrejtőzésüktől a továbbiakban sem kell tartani” – indokolt a bíróság.
Hozzátették: a nyomozó hatóság több helyen és többször is házkutatást tartott, az ott talált iratok bizonyítékként felhasználhatók, azokat a gyanúsítottak nem tudják megsemmisíteni.
A kedden őrizetbe vett gyanúsítottak a nyomozóhatóság szerint az államnak összesen csaknem 7 milliárd forint vagyoni hátrányt okoztak a jogszerűtlenül megkötött, előnytelen szerződéssel. A bíróság épületéből bilincs nélkül távozó Tátrai Miklós szerint alaptalanul gyanúsították meg a moszkvai ingatlanügyben. A Veres János bizalmasának tartott volt MNV vezérigazgató azt is cáfolta, hogy a volt szocialista pénzügyminiszter vagy Gyurcsány Ferenc volt miniszterelnök érintett lett volna az ingatlanértékesítésben.
A meglehetősen bonyolult, éveken át húzódó ügyben több pénzügyi tranzakció történt, számos okirat keletkezett. Ráadásul mivel több kormányzati intézmény – Külügyminisztérium, MNV, Kincstári Vagyoni Igazgatóság (KVI), moszkvai nagykövetség – is érintett, számos szereplője volt a történetnek.
„A tenyerek viszketése nem múlt el, sőt a hétről hétre napvilágot látó szélhámosságok miatt mintha inkább erősödne. Erről majd akkor kell újra beszélni, ha az elszámoltatási kormánybiztos elvégezte munkáját, addig legyen elég annyi, hogy a kormánybiztos úr iparkodjon, mert igény az van rá” – mondta Orbán Viktor kormányfő a hétfői évértékelőjében.
Az új kormány megalakulásakor közzétett lista szerint az elszámoltatás több irányban zajlik. Olyan állami beruházásokat vizsgálnak, mint a kormányzati negyed projekt, a Sukorónál tervezett szórakoztató negyed, a bábolnai állami földek eladása, az MTV régi és új székháza, a Posta-székház eladása, a Budapest Airport és a Malév privatizációja.
Emellett kifejezetten a személyes politikai és büntetőjogi felelősség megállapítására irányul a 2006. október 23-i rendőri fellépés, a magyar költségvetés adatainak 2006-os meghamisítása, az állami cégeknél kifizetett végkielégítések és az állami vezetők offshore érdekeltségeinek átnézése.
Jobbik: vizsgálják meg a 2006-os úszó Eb-t is
Felszólítjuk a kormányt, hogy vizsgálja ki a 2006-os budapesti úszó Európa-bajnokság szerződéseit és a hozzájuk tartozó kifizetéseket és teljesítéseket – jelentette be Szilágyi György, jobbikos képviselő. A Kormányzati Ellenőrzési Hivatal szerint az Eb megrendezésére kapott 400 millió forint állami támogatásból a MÚSZ mintegy 120 millióra nem lett volna jogosult, mintegy 60 millió forintot pedig jogszabálysértő módon használt fel. Gyárfás Tamás, az úszószövetség elnöke közölte: nem tud szabálytalanságokról.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.