Az Egyesült Államok szakértői kételkednek abban, hogy a japán szakemberek jól mérik fel a veszélyt a fukusimai atomerőműben. Az amerikai atomenergia-ügynökség (NRC) egyik magas rangú vezetője, Gregory Jaczko szerint a japán mentőegységek a 3-as vblokk hűtésére koncentrálnak, holott a 4-es blokkban komolyabb veszély fenyeget: a fűtőelemek a pihentetőtartályban teljesen szabadon, hűtés nélkül állnak és azzal fenyegetnek, hogy túlmelegedve nagy mennyiségű sugárzó anyagot juttatnak a légkörbe.
Günter Öettinger, az EU energiaügyi biztosa korábban azt mondta, hogy órákon belül katasztrófa következhet be Japánban. Gyakorlatilag ellenőrizhetetlenné vált a helyzet, most már Isten kezében vannak a japánok – mondta Günter Öettinger.
A technikai részletekről szóló elemzést itt olvashatja!
Közben kétségbeesett kísérletekkel próbálják a japán mentőegységek megakadályozni a katasztrófát a Fukusima-1 atomerőmű blokkjaiban. A Kyodo hírügynökség jelentése szerint az atomerőműben dolgozó 180 technikus és mérnök segítségére több száz önkéntes jelentkezett.
A következő 48 óra döntő lesz!
"Ha a reaktorok hűtési kísérletei sikertelenek lesznek, a következő 48 órán belül nagyobb radioaktív szennyezésre számíthatunk" - mondta Thierry Charles, a francia atomenergia biztonsági intézet (IRSN) igazgatója.
Oltási kísérletek
Ólombéléssel megerősített helikopterekkel kísérli meg a hadsereg a sérült 3-as reaktorblokk hűtését. A két CH-47-es helikopter az alá szerelt tartályokat óceánvízzel töltötte tele, majd a reaktor felett kiengedték a rakományt. Egyúttal a sugárzást is ellenőrizték. Az Al Jazeera tudósítója szerint azonban a négy rárepülésből csak egy találta telibe a célt. Tekintve, hogy több mint száz adag vízre lenne még szükség ahhoz, hogy teljesen fel lehessen tölteni a reaktort - és lehűteni az plutónium-uránium rudakat -, Andrew Thomas szerint a próbálkozás egyelőre "csepp a tengerben".
A földrengésről mindt egy helyen itt olvashat!
Magyarországon nincs veszély
Jódtablettát szedni Magyarországon kimondottan veszélyes lehet, mert Európára nézve nem jelentenek veszélyt a japán kibocsátások! Nem került ki annyi sugárzó anyag, és az nem jutott fel olyan magasságba, hogy ezek az anyagok el tudjanak jutni releváns mennyiségben Európába, - állítja Aszódi Attila, a BME Nukleáris Technikai Intézetének vezetője, aki szerint viszont az elmúlt két napban a helyzet Japánban egyértelműen tovább romlott.
A kormányzat - kétségbeesésében, hogy lehűtse a túlhevült hármas reaktort - rendőrségi vízágyúkat is felállíttatott, sőt hivatalos tájékoztatások szerint újabb 11 katonasági járművet vezényelnek a térségbe, hogy segítsék a hűtési munkálatokat.
Bár egyelőre a hivatalos japán tájékoztatások szerint még van hűtővíz a tartályokban, ha a négyes reaktorban az uránium égni kezdene, a védőburkolat sérülése miatt a radioaktív sugárzás egyenesen a levegőbe kerülhetne. Eközben mintegy hetven ember kézi erővel, csővezetékeken keresztül is próbálja hűtővízzel feltölteni a reaktort, heroikus küzdelemről tanúságot téve, lévén a sugárzás ellen védő ólomruházatban a mozgás rendkívül nehézkes és még így sem véd száz százalékig.
A földrengés és a cunami halottainak száma eközben 5 198-ra emelkedett, félmillió ember pedig hajlék nélkül maradt.
Közben Európában azonban komoly kampány indult az atomenergia ellen. A felülvizsgálat indokolt, de hasonló veszélytől nem kell tartani – vélik szakértők. Az európai atomerőművek egy része a legrosszabb forgatókönyvek valóra válása esetén feltehetőleg sebezhető lenne, ám többségük az átlagnál még így is biztonságosabbnak számít. Lekapcsolásuk egyelőre kivitelezhetetlennek tűnik, legalábbis ha szeretnénk, hogy holnap is égjen a villany a konyhánkban.
A német energiakonszernek – egyebek mellett az E.on perrel fenyegetik a német államot a nyolcvanas évek vége előtt üzembe helyezett atomerőművek három hónapos leállítása miatt - írja a Süddeutsche Zeitungra hivatkozva a Spiegel.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.