BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kadhafi tovább harcol, a közel-Kelet egyre aggasztóbb

Líbiában Kadhafi erői továbbra sem adják fel a harcot, a friss jelentések szerint a diktátor tankjai Miszrata városánál támadják a civileket. Eközben az ENSZ aggodalmát fejezte ki a Jemenben és Bahreinben zajló erőszakos cselekmények miatt.

Az Egyesült Államok közölte: minden lehetőséget tekintetbe vesz azután, hogy a partmenti városok lakossága elektromos áram és ivóvíz nélkül maradt, Kadhafi hadserege pedig tovább támadja a felkelők által irányított városokat, tekintet nélkül az esetleges civil áldozatokra.

Hillary Clinton amerikai külügyminiszter szerint Kadhafi körei jelenleg külföldi kapcsolatokat építenek, miközben továbbra sem született megállapodás a NATO beavatkozásáról. A szövetség csak egységes támogatás mellett dönthetne az akció vezetésének átvételéről, ez azonban egyelőre nem elérhető, mivel sem Franciaország, sem Törökország nem támogatja a NATO irányítást. Egy esetleges kompromisszum szerint a NATO ugyan áldását adná a líbiai hadműveletekre, de azokat ténylegesen egy nyugati és arab országok vezetőiből álló koalíció hajtaná végre – jelenti az AP.

A helyzet kritikus, hiszen az Egyesült Államok már bejelentette, hogy a közeljövőben csökkenti katonai szerepét, miközben Németország, amely az ENSZ Biztonsági Tanácsában tartózkodott a szavazástól, visszavonta hajóit és legénységét a Földközi tengeri NATO műveletekből. Ezzel ismét nyilvánvalóvá tette, hogy nem kíván ténylegesen részt venni a Hajnal Odüsszeia fedőnevű akcióban.

Egyidejűleg az ENSZ emberjogi főbiztosa irodája mélységes aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy Jemenben és Bahreinben brutálisan léptek fel a kormányellenes tüntetőkkel szemben. "Emlékeztetjük a jemeni kormányt arra, hogy semmilyen körülmények között nem csorbulhatnak az olyan alapvető jogok, mint az élethez való jog és a kínzás, valamint a durva és embertelen bánásmód tilalma" - hangoztatta Rupert Colville, az iroda szóvivője. Az ENSZ szakértője független vizsgálatot sürgetett amiatt, hogy az utóbbi napokban jemeni tüntetők tucatjait gyilkolták meg, miután ellenzéki csoportok ismételten követelték Ali Abdullah Saleh elnök azonnali lemondását.

Bahreinban a helyzet továbbra is "igen aggasztó" - az arab országban száz ember tűnt el - közölte Colville.. A bahraini kormány továbbá áőrizetbe vett, illetve megfenyegetett embereket, köztül politikai és emberjogi aktivistákat és kórházi dolgozókat, akik a médiának nyilatkoztak és tájékoztatást adtak a kormány által elkövetett gyilkosságókról.

A kormányellenes tüntetések során a két arab országban több mint hetven embert gyilkoltak meg, közülük Bahreinban legalább húszat és Jemenben pedig ötvenet.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.