BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Lecserélődnek Európa vezetői?

Belpolitikai ügyek miatt alakulhat át az Európai Unió vezetése. Az elmúlt hetek eseményei után Angela Merkel német kancellár és Nicolas Sarkozy francia elnök is bizonytalanabbnak érezheti pozícióját, de más, az EU sorsát alapjaiban meghatározó vezetők figyelme is egyre gyakrabban fordul a hazai ügyek felé.

Németország

Ugyan a következő német választásig még több, mint két év hátravan – 2013 őszén fog rá sor kerülni -, Angela Merkel kormányzásának nyugalma egyre kevésbé biztos. A tartományi választások ugyanis az össznémet szavazás négyéves ciklusai közt egyenletesen szóródnak időben, ezeken pedig egyre jobban tör előre az ellenzék. A múlt hétvégi, baden-württembergi választás hatalmas jelentőségű ebből a szempontból, hiszen 58 év után nyert olyan jelölt, aki nem a kereszténydemokrata pártból jött.

Úgy tűnik tehát, Merkel azzal sem tudta megállítani a Zöldek előrenyomulását, hogy a fukusimai katasztrófa után szinte még az övéknél is radikálisabb álláspontot vett fel energiaügyekben. Mindebben döntő szerepet játszott az uniós szerepvállalás: a német szavazók nem könnyen nézik el kancelláruknak, hogy az ő pénzükön mentik meg a bajba került európai országokat. Az eredmény a Zöldek áttörésének egyik legfontosabb pontját is jelentheti: a mostani a legelső olyan választás, ami után az ökopárt adhatja egy tartomány vezetőjét. S ha ez nem lenne elég, a Rajna-vidék-Pfalz választásán is megháromszorozták eddigi szavazóik számát. A kormány pedig nem csupán a jobboldal népszerűtlensége miatt van egyre kínosabb helyzetben, hanem azért is, mert a liberálisok a jelen állás szerint lassan a parlamenti küszöb átlépéséért kell, hogy küzdjenek.

Franciaország

A jövő áprilisi elnökválasztás kampánya közeledik, egyre több párt választja meg saját elnökjelöltjét, s a legfrissebb közvélemény-kutatások szerint a szocialisták jó esélyekkel indulnak, hogy legyőzzék Nicolas Sarkozyt. Ráadásul a különbségek is egyre nagyobbak: míg a korábbi felmérésekben rendre egy-két százalékponttal kerültek Sarkozy elé potenciális kihívói, addig a legújabbak már azt mutatják, hogy ha például az IMF-ből is ismert Dominique Strauss-Kahnt indítanák baloldalról, a szavazatok közel kétharmadát is megszerezhetné a második fordulóban. Még nyugtalanítóbb lehet az elnök számára, hogy a jobboldal a kantonok hétvégi helyhatósági választásain is jelentősen visszaesett.

Ehhez képest Francois Fillon miniszterelnök már az elnöke segítségére sietett, leszögezve, hogy Sarkozynél „jobb jelölt nincs”. A meglepően aktív francia részvétel a líbiai harcokban sem véletlen: sok elemző szerint Sarkozy ezzel is próbálja Franciaországot nagynak és a világpolitikában megkerülhetetlennek láttatni, hogy a nemzeti öntudat propagálásával feledtesse a szociális és néhol vallási ellentéteket.

Kampány előtt: Lengyelország

Igen különleges helyzetben lesz a lengyel politika ősszel, hiszen az EU-elnökségük idejére fog esni a választás, október 16-án vagy 23-án. Különösen annak fényében érdekes ez, hogy a legerősebb ellenzéki párt, a Jog és Igazságosság jó reményekkel pályázik az euroszkeptikusok szavazataira, vagyis ha a kormány bármilyen apró hibát elkövet az elnöki félév kapcsán, az sokszorosan üthet vissza rájuk.

Pedig enélkül akár simának is tűnhetne a választás: a Polgári Platform szinte minden friss népszerűségi felmérésnél őrzi 10-15 százalékpontos előnyét, s őket segíti az ellenzék széttagoltsága is. Az EU itt is felmerül a fontos témák közt, ám leginkább épp azzal, hogy Lengyelország újabban nem helyezi magát az európai figyelem középpontjába. A Kaszczynski-érában gyakran volt a varsói kormány Európa rossz tanulója, s Donald Tusk most különösebb nehézségek nélkül tud azzal kampányolni, hogy végre elkerülik a botrányok az országot.

Ahol mindenki hibás: Görögország

Valószínűleg a pénzvilág legtöbb irányítója egyetért abban, hogy nem számít, mi történik a görög belpolitikában, csak aki kormányon van, tartsa az országot a szigorú gazdaságpolitika irányán. A görög választók többsége épp ezzel ellentétesen gondolkozik, az országban mindinkább elharapódzik az általános politikaellenesség. Bár a megszorítások tavalyi bejelentése után óriási tömegtüntetések és sztrájkok kezdődtek, a 2009-es időközi választásokon győztes szocialisták népszerűsége pedig gyors zuhanásnak indult, a jobboldal sem lett sokkal népszerűbb. A szavazók nehezen felejtik el azt, hogy épp az előző kormány gazdaságpolitikája vezetett el a csődközeli állapotig. Meglepő módon tehát pont a kölcsönös bizalmatlanság vezethet el oda, hogy a mostani kabinet a posztján maradjon.

Akik kimaradnak

A politikailag legfontosabb európai országok közt kettő is van, ahol gyakorlatilag nem volt téma az EU: Nagy-Britannia és Olaszország. Előbbiban a tavalyi választás után némileg megnyugodott a hangulat, David Cameron kormánya pedig annyit sem foglalkoik az EU-val, amennyit Tony Blair és Gordon Brown kabinetje tette.

Itália forrong Silvio Berlusconi nőügyei és üzleti botrányai ellen, ám ez a két téma annyira súlyos, hogy az EU-politika gyakorlatilag teljesen kiveszett a közbeszédből. A nemzetközi ügyek Líbia földrajzi közelsége miatt természetesen felszínre kerültek, de előtérbe még így sem.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.