Robert Gates amerikai védelmi miniszter megfogalmazása szerint az Egyesült Államok a közeljövőben már nem szeretne ilyen mértékben vezető szerepet betölteni a líbiai csapásokban, ugyanakkor nem valószínű, hogy átadhatja másnak a stafétát. A NATO ugyanis továbbra sem állapodott meg a légtérzárral kapcsolatban, mégpedig Törökország álláspontja miatt. Ankara továbbra sem fogadja el a repülési tilalom kikényszerítésének lehetőségét és azt szeretné elérni, hogy más módszereket vessenek be Líbia ellen.
Név nélkül nyilatkozó illetékesek szerint a török kormány a lehetséges civil áldozatokra hívta fel a figyelmet és állítólag azonnali tűzszünetet követel a nyugati államok részéről. Ankara teljes mértékben elutasítja a NATO bevetését Líbiában, a miniszterelnök szerint ugyanis akár a szövetség, akár egy-egy állam beavatkozása kontraproduktív lenne.
Törökország a Spiegel szerint ezzel a hozzáállással az arab világbeli helyzetét igyekszik rendezni, hiszen a Kadhafi leszerelését támogató Arab Liga kritizálta a Nyugatot a túl agresszív támadás és a civil áldozatok miatt. A francia katonai vezetés állítása szerint nem tud polgári áldozatokról, de líbiai közlések szerint eddig hatvannégyen vesztették életüket a Hajnal Odüsszeia hadművelet során.
A NATO egyelőre tanácstalan, miközben Henri Guaino, Nicolas Sarkozy elnök vezető tanácsadója ma úgy nyilatkozott: a líbiai offenzíva jó ideig eltarthat. Az észak-atlanti szövetség tehetetlenségét jelzi, hogy Guido Westerwelle német külügyminiszter is hangsúlyozta ma, hogy országának hadereje nem vesz részt a támadásokban, a cél csak a diktátor eltávolítása, Berlin azonban nem akar egy Líbia elleni háborúba sodródni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.